Soma madenindeki 301 işçinin katliamını ve o tekmeyi asla unutmayacağız

EMEK
Spread the love

Manisa’nın Soma ilçesinde özel bir madencilik şirketine ait ocakta 13 Mayıs 2014 tarihinde Soma Holding şirketlerinden Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’nin işlettiği madende çıkan yangın ve su basması sonucu 301 maden işçisi yaşamını yitirmişti. İlk kaza yer tespitlerinden başlayarak ihmaller ve Maden içi kazalara ilişkin temel önlemlerde sorumluluktan kaçan sadece ve sadece kär’a odaklanmış iktidar yandaşı işletmeci firmadan tutuklanan soma kömür işletmeleri a.ş. yönetim kurulu başkanı Can Gürkan, Genel müdür Ramazan Doğru ile işletme müdürü Akın Çelik’in de aralarında bulunduğu 8 kişi mahkeme sonrası çeşitli cezalara çaptırılsada esas sorumlu işletmeci Holdingin patronları Can Gürkan ve Alp Gürkan ceza almak şöyle dursun ödüllendirildi.

Mahkemenin üzerine kurulduğu iddianamede, 5 eylül 2014 tarihli bilirkişi raporu da yer alıyor. raporda, 20 başlıkta asli veya tali kusur tespit edildi.dava, hakimlerden birisinin rahatsızlığı sebebiyle 11 temmuz’a ertelendi. soma kömür i̇şletmeleri yönetim kurulu başkanı can gürkan 15 yıl, genel müdür ramazan doğru 22 yıl 6 ay, i̇şletme müdürü akın çelik 18 yıl 9 ay, i̇şletme müdür yardımcısı i̇smail adalı 22 yıl 6 ay ve maden mühendisi ertan ersoy 18 yıl 9 ay hapis cezası aldı. tutuksuz yargılanan murat bodur iyi hal indirimi kullanılarak 6 yıl 3 ay, mehmet ali günay çelik iyi hal indirimi ile 11 yıl 8 ay, yasin kurnaz ve hilmi kazık 10 yıl 10 ay, hüseyin alkan, haluk evinç, hilmi karakoç, mehmet erez ve fuat ünal iyi hal indirimi ile 8 yıl 4 ay hapis cezası aldı. soma davası’nda 51 sanığın 14’ü ceza alırken, 37’si ise beraat etti. beraat edenler arasında holdingin patronu ve can gürkan’ın babası alp gürkan da bulunuyor.

raporda öne çıkan bazı başlıklar şunlar:

  • sensörlerden gelen oksijen ve karbonmonoksit seviyelerindeki farklılık dikkate alınmadı.
  • havalandırma sistemi ocağa uygun yapılmadı, temiz havaya çıkış yapılabilecek mesafe söz konusu değildi.
  • ahşap kamalar, pvc borular ve bantlar yangına karşı dayanıklı değildi. bant motorlarından bazıları ve elektrik kablolarının bağlantı uç ekipmanları, alev sızdırmayanlardan seçilmedi.
  • olay esnasında bazı co maskelerinin işlevini yerine getirmediği, çalışanların zimmetinde bulunan maskelerin kontrollerinin uzun süre yapılmadığı görüldü.
  • planlanandan fazla üretim yapıldı. “üretim zorlaması”, gerekli tedbirlerin alınmamasına ve tehlikeli çalışma koşullarının oluşmasına yol açtı.
  • insan hakları izleme örgütü (human rights watch) ilk duruşma günü yaptığı açıklamada, “facia ile ilgili olarak hesap verebilirlik ilkesinin tam anlamıyla işleyebilmesi için, devletin, işçilerin yaşam haklarının korunamamasından sahip olduğu sorumluluğun da soruşturulması gerektiğini” belirtti.
  • örgüt, faciadan kurtulan çok sayıda madencinin yanı sıra, hayatını kaybedenlerin yakınlarıyla da görüştüklerini ve bu kişilerin birçoğunun madendeki iş güvenliği sorunlarının ve çalışma koşullarının devlet tarafından etkili bir şekilde denetlenmediğini söylediğini aktardı.

Soma’da katliamı e adalet beklentisini ifade eden Maden işçisi Erdal Kocabıyık’a doğrudan devlet yanıtı gecikmedi. Devletin bugün tüm yetkilerini elinde toplamış ”Sultan” statüsünde ki -o günlerde ”Başbakan”- Tayyip Erdoğan’ın eski Özel Kalem Müdür Yardımcısı Yusuf Yerkel maden işçisini yerde tekmeledi ve “Ayağım incindi” diyerek rapor aldı. Bugünlerde atandığı Frankfurt ticari ateşeliği Almanya tarafından ‘güvenliği sağlanamayacağı’ endişesiyle hoş karşılanmadı.

Devletinin köpeği Yusuf Yerkel’in ayağını yerde yatan ve jandarmalar tarafından tutulan işçi Erdal Kocabıyık’ın nasıl incittiğinin fotoğrafları

Soma katliamının 8 yılında Soma madeninde yaşamlarını yitiren 301 işçinin anısına ve sınıfa bağlılığın getirdiği sorumluluk; adaletin sağlanması noktasında da Soma ve tüm üretim alanlarında sınıfın birliğini sağlama noktasında da Proletarya partisi ve devrimcilerin üzerinde yerine getirilmesi gereken bir görev olarak duruyor.

Soma katliamını ve Soma işçisi şahsında işçisınıfına atılan o tekmeyi unutmadık, unutturmayacağız.


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir