VEDAŞ işçileri: “Sarı sendika işbirliği ile kaybedilen tüm haklarımızı alacağız!”

EMEK HABER ARŞİVİ3
Spread the love

Haber Merkezi: Özelleştirildikten sonra sarı sendika işbirliği ile kazanılmış haklarının tırpanlandığını belirten VEDAŞ işçileri kendi kaderlerini kendi ellerine aldı.

Özelleştirildikten sonra Türkerler Holding tarafından işletilmeye başlayan Vangölü Elektrik Dağıtım A.Ş.’de (VEDAŞ) çalışan işçiler, iş güvenliği tedbirlerinin alınmaması ve ücretlerinin asgari ücret düzeyine düşmesi nedeniyle isyan noktasına geldi.

Van, Muş, Bitlis ve Hakkari’de elektrik dağıtım alanında faaliyet gösteren şirkette çalışan işçiler özelleştirme sonrası, kazanılmış haklarının adım adım gasp edildiğini, sarı sendika Tes İş’in de bu süreçte haklarını savunmak yerine patronla işbirliği içinde hareket ettiğini belirtiyor.

İş cinayeti bağıra bağıra geldi

Özellikle arıza bakım onarım biriminde çalışan 768 işçi açısından durum tahammül edilemez bir noktaya gelmiş durumda. Arıza bakım onarım birimi 4 ilde de taşeron şirketlere verilmiş. VEDAŞ, yüksek gerilim hatlarında da çalışan bu birimin işçilerine gerekli eğitimi ve donanımı vermiyor. Yüksek gerilim hattında çalışmak için gereken EKAT belgesini şirket vermesi gerekirken işçiler kendi ceplerinden para ödeyerek alıyor.

İşçiler iş güvenliği koşullarının gerektirdiği belli bir düzen olmadan, ilkel çalışma koşullarında çalışıyor. Direk dikmek için hâlâ kazma kürekle çukur açıp direklere merdivenle çıkıyorlar. Geçtiğimiz hafta kayıp kaçak biriminde çalışan İlham Diri, o birimin çalışanı olmadığı halde aydınlatma ile ilgili bir arızayı onarırken düşüp hayatını kaybetti. Sayaçlar direklerde olduğu için açma kesme işlemini arıza bakım onarım birimi yapıyor ve bu işlemleri yaparken taşlanma ve rehin alınma şeklinde şiddete maruz kalabiliyorlar.

Sefalet ücretine ve sarı sendikaya tepki

VEDAŞ işçilerinin maaşları 5500 TL, yani son asgari ücret zammıyla birlikte asgari ücrete eşitlenmiş durumda.

Güvencesiz çalışma koşulları ve sefalet ücretine isyan eden işçiler, sarı sendika Tes İş’in işçilerin haklarını savunmadığını belirterek 22 Haziran’da istifalarını verdi. İşçiler, “VEDAŞ AOB Personelleri ve Enerji İşçileri” imzasıyla bir açıklama yayımlayarak VEDAŞ’tan taleplerini sıraladı.

İşçilerin talepleri şöyle:

  • Kıdem tazminatı haklarımızın VEDAŞ’ta olduğuna dair yazılı bir belgenin her işçi arkadaşımıza verilmesini ve herkesin VEDAŞ çalışanı olması kaydıyla kadro hakkımızı talep ediyoruz.
  • Net maaşımızın 11.000 TL olmasını yani yüzdelik dilimle net %100 artış talep ediyoruz. Ücretlerimizin de enflasyon karşısında ezilmemesi için güncel olarak artan enflasyona göre 6 ayda bir kez iyileştirme istiyoruz.
  • Verilen yemek ücretleri günümüz şartlarında yeterli olmadığı için yemek ücretlerinin günlük 70 TL olmasını talep ediyoruz.
  • Vardiyaya gelecek ve vardiyadan çıkacak olan işçi arkadaşlara servis ya da günlük yol ücretinin 12 TL olmasını talep ediyoruz.
  • Yapılan iş VEDAŞ firmasına aittir. Bunun neticesinde işçileri donatmak, gerekli eğitimleri vermek ve bu eğitimlerden doğan maddi yükümlülüklerin, EKAT belgesinin giderleri başta olmak üzere şirketimiz VEDAŞ tarafından karşılanmasını istiyoruz.
  • Yapılan işin branşlara ayrılmasını yani AOB birimi, bakım birimi, aydınlatma birimi, yeraltı birimi, havai hat birimi, yüksek gerilim (YG), alçak gerilim (AG) şeklinde olmasını talep ediyoruz.
  • Fazla çalışma saatlerinin mesai olarak ödenip bordroya yansıtılmasını talep ediyoruz.
  • Resmi bayramlarda ve dini bayramlarda, tatillerde çalışma ücretine ek olarak ½ şeklinde mesai yansıtılmasını talep ediyoruz.
  • Banka promosyonlarının işçi arkadaşlarımıza verilmesini talep ediyoruz.
  • Toplu iş sözleşmesinden doğan bütün haklardan sendikal, sendikasız çalışan her bir arkadaşımızın yararlandırılmasını istiyoruz.

Hier klicken, um den Inhalt von Twitter anzuzeigen.
Learn more in Twitter’s privacy policy.

Sendika.org


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir