Yemek sepeti işçilerinin direnişi devam ediyor: Gemileri yaktık, geri dönüş yok!

EMEK
Spread the love

Yemeksepeti işçilerinin eylemleri sürüyor. “Zafer direnen emekçinin olacak” sloganıyla bir araya gelen kuryeler, Yemeksepeti Genel Müdürlüğü önünde eylemlerine devam ediyor

Yemekesepeti işçilerinin direnişi devam ediyor: Gemileri yaktık, geri dönüş yok!

Yemeksepeti işçilerinin yüzde 17 zam dayatmasına karşı başlattıkları direniş sürüyor. Yemeksepeti kuryelerinin bugün de sefalet zammına boyun eğmediklerini vurgulamak için Ankara, Eskişehir, Adana, Mersin, Denizli, Kütahya ve Bolu’da da iş bırakacak.

Nakliyat-İş’in çağrısıyla İstanbul’da Yemeksepeti Genel Merkezi önünde toplanan işçiler talepleri karşılanana kadar direnişe devam edeceklerini belirtti. Beşinci günde devam eden eylemlere çok sayıda demokratik kitle örgütü ve siyasi parti temsilcisi de katıldı. Genel Merkez önünde alkışlarla, sloganlarla, halaylarla eylemlerini sürdüren işçiler, haklarını alana kadar eylemlere devam edeceklerini ifade etti.

İşçilerin talepleri ise şöyle:

  • Net 5500 TL maaş, prim ve yan haklar.
  • Haklarını arayan hiçbir işçi ve kurye işten ayrılmayacak.
  • İş kolu derhal taşımacılığa geçirilecek.
  • Sendikal faaliyet güvence altına alınacak.

İstanbul’da Genel Merkez önünde eylem sürerken Ankara’da Çukurambar depo önünde ve Eskişehir’de Ulus Anıtı önünde eylemler yapıldı.

  • Ankara

Ankara’da Nakliyat-İş Ankara Bölge Temsilciliği’nin çağrısıyla Çukurambar’da bulunan Yemeksepeti-Banabi deposu önünde eylem yapıldı. Eylemde Yemeksepeti işçilerinin yanı sıra Nakliyat-İş’ten de konuşmalar yapıldı. Esnaf kurye modeli dayatmasına karşı çıkılırken insanca yaşamay yetecek zam talep edildi.

  • Eskişehir

Eskişehir’de Nakliyat-İş Eskişehir Şubesi’nin çağrısıyla Ulus Anıtı önünde buluşan Yemeksepeti işçileri konuşmalar yaptı. Nakliyat-İş Eskişehir Şube Başkanı Ali Özçelik, Yemekepeti’ndeki örgütlenme sürecini aktardı. İşverenin evrakta sahtecilik yaparak işçilerin işkolunu değiştirdiğini ifade eden Özçelik, hukuki süreçlere de değindi. Yemeksepeti işçileri adına konuşan Mehmet Ceylan ise ise işverenin taleplerini karşılamaması sonrasında başlattıkları eylem sürecini anlatırken talepleri yerine gelene kadar direnişin süreceğini ifade etti. Eyleme CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer de destek amaçlı katıldı.

Sendika.Org


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir