Açlık sınırı 9 bin lirayı geçti

HABERLER
Spread the love

Haber Merkezi: Birleşik Metal-İş Sınıf Araştırmaları Merkezi’nin (BİSAM) Şubat 2023 araştırmasına göre açlık sınırı 9 bin 234 lira, yoksulluk sınırı ise 31.939 TL olarak hesaplandı.

Açıklamada, “TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) Şubat 2023 harcama gruplarına göre endeks rakamları, 2003 yıllı madde fiyatları ile İstanbul Halk Ekmek, zincir market cari ay internet fiyatları ve BİSAM Beslenme Kalıbı üzerinden yapılan hesaplamaya göre dört kişilik bir ailenin sağlıklı ve dengeli beslenmesi için aylık yapması gereken harcama tutarı Şubat 2023 için 9 bin 234 liradır. Bu harcama tutarı sadece gıda için yapılması gereken minimum tutardır. Açlık sınırı üzerinden hanehalkı tüketim harcamaları esas alınarak yapılan hesaplama sonuçlarına göre ise yoksulluk sınırı 31 bin 939 lira olarak gerçekleşmiştir.” denildi.

Açıklamada beslenme harcamaları şöyle sıralandı,

“Sağlıklı beslenmek için her aile ferdinin alması gereken kalori miktarı farklılık göstermektedir. Yetişkin bir erkeğin sağlıklı ve dengeli beslenmesi için tüketmesi gereken gıdaların aylık karşılığı 2.385 liradır. Bu değer yetişkin bir kadın için 2.276, 15-18 yaş bir genç için 2.471, 4-6 yaş arası bir çocuk için 1.651 liradır. Sağlıklı bir biçimde beslenmenin toplam aile bütçesine maliyeti ise 8 bin 782 lira olarak tespit edilmiştir. Bu tutar söz konusu ailenin sadece gıda için yapması gereken zorunlu harcama tutardır. Eğitim, sağlık, barınma, eğlence, ısınma, ulaşım gibi giderler ile birlikte bir ailenin yapması gereken harcama tutarı 30 bin 379 liraya ulaşmaktadır. Et, yumurta ve kurubaklagil grubunun payı yüzde 25.7 ile ikinci sıradadır. Sebze ve meyvenin harcamalar içindeki payı yüzde 17’dir. Ekmek, makarna vb. için ise pay yüzde 11’dir. Diğer gıda harcamalarının toplam içindeki payı ise yüzde 9.2’dir.


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir