Adıyaman köylerinden acil çağrı: Cenazeleri kurtlar yiyor!

HABERLER
Spread the love

Haber Merkezi: Maraş’ta meydana gelen ve 10 ilde yıkım yaratan depremden etkilenen iller arasında olan Adıyaman’da yardımların ulaşamadığı köylerde, köylülerin kendi imkanlarıyla enkazdan çıkardığı cenazelerin kurtlar tarafından parçalandığı bildirildi.

Adıyaman’ın Kalburcu, Bulam ve Çêlikan köylerine AFAD dahil hiçbir yardımın gitmediğini belirten köylüler, enkazdan çıkarılan cenazeleri ise kurtların yediğini bildirdi.

Adıyaman’ın Kalburcu köyünden Mezopotamya Ajansı’na ulaşan köylüler ve gönüllüler, Pınarbaşı ve Çelikhan ilçelerinin köylerine AFAD dahil hiçbir yardımın gitmediğini ve enkazdan çıkarılan cenazelerin ise kurtlar tarafından yenildiğini bildirdi. Harabeye dönen Kalburcu köyünde can kaybı yaşanmazken, halk zor koşullarda yardım bekliyor. Kalburculular ve bölgeye ulaşan gönüllüler, Pınarbaşı ve Çelikhan köylerinde enkazdan kurtulan yaralıların soğuktan hayatını kaybettiğini ve cenazelerin kurtlar tarafından yenildiğini söyledi. Kalburcu köyünden kameraya konuşan bir köylü şu ifadelerde bulundu: “Dağ köylerine ulaşamazsınız. Yollar kapalı. Kayalıklar düşmüş ve kardan dolayı kapalı. Enkazdan çıkarılan cenazeleri kurtlar götürmüş.”

RESMİ BAŞVURU OLMADIKÇA AFAD GİTMİYOR 

Kar ve yollara düşen kayalıklardan kaynaklı ulaşımın olmadığı köylere, AFAD ekiplerinin gitmediği öğrenildi. Köylerde telefon çekmezken, AFAD’ın resmi başvuru olmadıkça benzeri bölgelere gitmediği belirtildi.

Sesli mesajla ulaşan gönüllüler de kurtların cesetleri yediğini, insanların çok zor durumda olduğu ve depremden etkilenenlerin yakınlarını kendi imkanlarıyla çıkarmaya çalıştığı kaydetti. Acil yardım çağrısında bulunan gönüllü, “Bulan, Çêlikan tarafına kurtlar inmiş, cesetleri yemeye başlamışlar. İnsanlar çok zor durumda. Bir yandan yakınlarını kurtarmaya çalışıyorlar bir yandan da kurtlardan korktukları için hiçbir şey yapamıyorlar. Çok mağdurlar. Bulan, Çêlikan, Balıkburun tarafına lütfen acil yardım edin. Lütfen ekip yönlendirmesi sağlayın. İnsanlar çok zor durumdalar. En azından o insanları oradan çıkaralım.” diye konuştu. (MA)


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir