AFAD gönüllüsü: “Sanki bizi önlüğümüzle dolaşalım diye göndermişlerdi”

HABERLER
Spread the love

Haber Merkezi: Maraş merkezli depremde yıkılan 10 kentte arama-kurtarma ve enkaz kaldırma çalılmaları devam ediyor. Son açıklanan resmi verilere göre can kaybı 41 bin 156 oldu. Koordinatör vali olarak görev yapan Şırnak Valisi Osman Bilgin ise, “Açıklanan rakamlardan en az 3-4 belki 5 kat daha kötü” dedi.

Deprem bölgesinde devletin yetersizliği ve organizasyon boşluğu olduğu için can kurtarmaların istenilen aşamaya ulaşmadığı aşikardır. Arama-kurtarma gönüllüleri ve bölge halkının çabalarıyla birçok insan enkazlardan çıkarıldı. “Devlet nerede” isyanı günden güne büyüdü.

Antakya’ya ilk gelen AFAD ekibinde görevli bir gönüllünün anlattıkları ise yaşanan koordinasyon bozukluğu hakkında birçok detayı gün yüzüne çıkardı. AFAD gönüllüsü, koordinasyonsuzluk iddialarını “Sadece yeleklerimizle ortalıkta dolaşalım diye göndermişler diye hissettim” sözleriyle doğruladı. 

“Sırtımıza bir çanta, bir su bile vermediler”

T24’e konuşan AFAD gönüllüsü, İstanbul’dan Antakya’ya 7 Şubat sabahı varan ilk ekipte görevli olduğunu belirtirken ilçeye vardıkları anda hiçbir ekipmanları olmadığı için çoğu enkaza müdahale edemediklerini söylüyor.

Ona göre Antakya, 7 Şubat itibariyle bir cehennemdi ve bu cehennemin nedeni çaresizlikti.

AFAD gönüllüsü, ilçeye girdikleri andan itibaren birçok vatandaşların yardım istediğini aktarırken “İnsanlar sokaklarda, o kadar geç gidilmesine ve az kişi olmamıza rağmen yanımıza gelip ‘Bizden de ses geliyor’ diyordu. Gidemiyorduk her yere” diyor.

Antakya’ya varan ilk ekiplerin ilk gün Reyhanlı’da müdahalede bulunduğunu söyleyen gönüllü, “Sırtımıza bir çanta, bir su bile vermediler. Sadece yelek. Araç bile vermediler ekipman içeren” diyerek AFAD’ın koordinasyon konusunda yetersiz kaldığını vurguluyor.

“Koordinasyon yoktu derken ciddiyim”

Arama kurtarma çalışmaları için Antakya’ya malzemelerin 8 Şubat itibariyle geldiğini anlatan gönüllü, “Sadece yeleklerimizle ortalıkta dolaşalım diye göndermişler diye hissettim” diyerek gelen birçok insanın planlama yapılmadığı için etkili kullanılamadığını söylüyor.

Çoğu bölgeden AFAD yetkililerine ulaşılamadığını belirten gönüllü, “Koordinasyon yoktu derken ciddiyim, yetkili kimse konuşmadı bizimle” diyerek kendi çabalarıyla birçok insana yardım ettiklerini anlatıyor.

Ölü ve yaralı sayıları hakkında verilen bilgilerin doğru olmadığını düşündüğünü söyleyen gönüllü, bunun nedeni olarak ‘gördüklerini’ gösteriyor.

Yakını olmayan birçok insanın terk edildiğini gördüğünü belirten gönüllü, “İnsanlar cenazelerinin başında sabahlıyordu aracı yoksa biri gelip alsın diye. Gittiğimiz köylerde insanlar gelip soruyordu ‘Cenazemiz ne zamana kadar burda bekleyecek ne olacak ne olur alın’ diye” diyor.


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir