Antakya’da halkla dayanışma içinde olan devrimcileri polis tehdit etti

HABERLER
Spread the love

Haber Merkezi: Maraş merkezli depremin ardından hızla organize olarak deprem bölgelerine giderek halkla dayanışma içinde olan devrimcilere polis saldırısı ve tehditleri başladı.

Antakya’da kurulan Armutlu Koordinasyon Merkezi, halkla dayanışma çalışmaları sırasında polisin GBT bahanesiyle iki arkadaşlarına saldırdığını, “Alanı terk etmezseniz sizi burada kaybederiz kimse de bulamaz” tehdidinde bulunduğunu açıkladı.

Depremde büyük bir yıkım yaşanan Antakya’da çalışma yürüten gönüllülere polis tehdidi başladı. Armutlu Koordinasyon Merkezi, deprem anından bugüne dayanışmayı örmek için çalışma yürüttüklerini belirterek, dün yaşanan polis saldırısı ve tehdidine ilişkin açıklama yaptı.

Koordinasyon Merkezinin Akdeniz Mahallesi ve çevre mahalle halkından devrimcilerle, öğrencilerle, inşaat işçileriyle, sağlık çalışanlarıyla, aşçılarla kurulan bir dayanışma merkezi olduğu belirtilen açıklamada, tuvalet ve mutfak yapımı, arama kurtarma ekibi, çevredeki binaların güvenliği, ısınma ihtiyaçlarının karşılanması, yiyecek ve içeceklerin dağıtılması çalışmaları yürüttükleri bilgisi verildi.

Beş gündür tüm imkanlarla kolektif bir yaşam oluşturmanın, hayatta kalmanın yollarının arandığı kaydedilen açıklamada, devletin yıkılan bir kenti içindeki insanlarla birlikte kendi kaderine terk ettiği vurgulandı.

Armutlu Koordinasyon Merkezi’nden insanların depremin ilk anından itibaren yeniden inşa için çalıştıkları kaydedilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Bir yandan enkazdaki insanları kurtarmak için kazma küreğimizle yıkılan mahallelere gidip arama kurtarma çalışmaları yaparken bir yandan kurtulan depremzedelerle birlikte kış soğuğunda barınmanın, ısınmanın ve daha birçok temel ihtiyacı temin etmenin yollarını arıyoruz. Sadece kendi bölgemize değil, en ufak bir yardım gitmeyen ilçelere, köylere ihtiyaçlarını temin etmeye çalışıyoruz.” 

‘BALIMIZA GELECEKLERDEN TEM ŞUBE ve DEVLET SORUMLUDUR’

Beş gün boyunca herhangi bir devlet yetkilisiyle karşılaşılmadığının altını çizen Armutlu Koordinasyon Merkezi, iki arkadaşlarının uğradığı polis saldırısını şöyle aktardı: “Dün gece arabada yaşayan insanların güvenliği, evlere girip çıkmalar ve koordinasyon merkezimizin güvenliğini sağlamak amacıyla çevrede dolaşan iki arkadaşımız TEM şube tarafından GBT bahanesiyle durdurulmuş ve darp edilmiştir. Bu esnada ‘Ertesi gün alanı terk etmezseniz sizi burada kaybederiz kimse de bulamaz’ ifadesiyle arkadaşlarımız tehdit edilmiştir. Bu tehdit yalnızca arkadaşlarımıza yönelik değil hepimize yapılmış bir tehdittir. Arkadaşlarımızın ve hepimizin başına gelebilecek her şeyden TEM şube ve devlet sorumludur.
Depremin ilk anından itibaren enkaz altında olan kayıpları bulmak için hiçbir çaba sarf etmeyen ve kurtulanlara bir battaniye, çadır vermekten aciz olan devletin, dayanışma alanlarına saldırmasını şaşkınlıkla değil öfkeyle karşılıyoruz. Dayanışma yaşatır.”


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir