Arçelik’te 7 işçi işten atıldı!

EMEK HABERLER
Spread the love

Haber Merkezi: Ankara Sincan Organize Sanayi bölgesinde bulunan Arçelik bulaşık makinesi fabrikası küçülme gerekçesiyle 7 işçiyi işten çıkardı.

Geçtiğimiz yılın ilk dokuz ayı içerisinde yüzde 346’lık kâr açıklayan Koç Holdinge bağlı işletmeden atılan işçiler, Türk Metal’in duruma sessiz kaldığını dile getiriyor. Aynı fabrikada ekim ayında sözleşmesi biten yaklaşık 300 kadar işçinin sözleşmesi de yenilenmemişti. Sonrasında tazminatların çıkışların önünün açıldığı ve isteyenlerin işten çıkabileceği duyuruldu. İşçiler arasında işten atmaların artabileceği konuşuluyor.

İşten atılan bir işçi, “Küçülme gerekçe gösterildi ama Koç’un elde ettiği kâr rakamları ortada. Bu işin bahanesi. İlk defa işler azalmıyor ki Arçelik’te. İşten çıkarılan tüm arkadaşların performansı iyiydi. Hepsi de fabrikada sevilen insanlardı. Şu dönem esas konu ek zam meselesi. Ford’da olanlardan, Eskişehir’de olanlardan haberimiz var. Sendika ek zam istemediği için oralarda işçilerin çeşitli tepkilerini duyuyoruz. Burada da olmasından korktular. 12-15 yıllık işçilerle yeni işe girenler arasında bir fark kalmadı son asgari ücret zammından sonra. Bunu dile getirenler, fabrikada sözü geçenler kapı dışarı edildi. 2015 dönemi gibi olmasından korktukları için bizi işimizden ettiler” ifadelerini kullandı.

“PANDEMİDE YENİ MONTAJ HATTI AÇMIŞLARDI”

Aynı işçi, sendika ile işten atmalar konusunu konuştuklarında “Sendika bize ‘Olanlardan haberimiz yok’ diyor. Sendikanın nasıl haberi olmaz? Kesinlikle haberlerinin olduğunu, hatta işten çıkarılanların da sendikacılar tarafından belirlendiğini düşünüyorum. Sesi çok çıkanları temizleyelim diye düşünüyorlar. Halbuki herkesin canı burnunda, herkes yaşananlara tepkili. Yeni işten çıkarmalar da olacağı söyleniyor” dedi.

İşten çıkarılan başka bir işçi, “Pandemi döneminde yeni montaj hattı açılmıştı. O dönem gece gündüz demeden, mesailere kaldık. O koşullarda Arçelik’i zengin ettik. O zaman iyiydi de şimdi mi kötü olduk. Biz neyin ne olduğunu biliyoruz. Bence atılmamızın sebebi sendikaya muhalefet etmek. Muhalefetten kastım da ‘Türk Traktör’de işçilere yılbaşı hediyesi tam altın verilirken, bize niye verilmiyor’ demek. ‘Promosyonlarımız niye yatmıyor’ demek. ‘Hakkaniyet niye yok’ demek. Şimdi kışın ortasında bizi kapı dışarı ettiler. Bu süreci sorduğumuz sendikacılar ise önce ‘Haberimiz yok’ dediler; sonra da işten çıkarılırken bile gelip de yanımızda durmadılar. Resmen ekmeğimizle oynadılar” ifadelerini kullandı.

“AÇLIK SINIRINDA ÇALIŞMAK İSTEMİYORUZ”

Uzun zamandır Arçelik’te çalışan bir işçi de şunları söyledi: “Asgari ücret zammından sonra saatlik taban ücreti 47.60 lira oldu. 15 yıllık bir işçi ile arada en fazla 1 liralık bir fark oluştu. Bir de aralık ayı enflasyonu da yüzde 1 civarı komik bir rakam açıklanınca ortada adaletsizlik oluştu. Bunun çözümü için sendikacılarla konuştuğumuzda ‘Yapamayız, eylülü bekleyeceksiniz’ diyorlar. Ama enflasyon canavarı eylülü beklemiyor. Yoksulluk eylülü beklemiyor. Ücretler giderek eriyor. Markette çalışsam da aynı parayı kazanırım. Emeğimin biraz olsun karşılığını istiyorum.”

TÜRK METAL: ÜRETİM 16 BİNDEN 10 BİNE DÜŞTÜ

Türk Metal Ankara Şube Başkanı İbrahim Biçer, Arçelik’in işlerinin 4-5 aydır 16 binlerden 10 binlere kadar düştüğünü söyleyerek, “Bu düşüşten dolayı kendi bünyesinde çalışan belirli süreli bütün arkadaşlarla yolları ayırdı. Bir kişi dahi bırakmadı. Eleman sayısı hâlâ fazla olunca gönüllü çıkışları açtı. Bu arkadaşlara da Arçelik tarihinde olmamış bir şeyi ilk defa uyguladı.  Bu sefer hem tazminat ve haklarını verdi hem de iki maaş brüt verdi. EYT’li olanlar, askere gidecek olanlar başka iş bulanlar ayrıldı. Ancak yine yeterli gelmeyince gönüllü çıkışları yıl sonuna kadar uzattı. Yine yeterli olmayınca bazı arkadaşlarla yolları ayırdılar. Bana aralık ayında bu çıkışların yapılacağı söylenmişti ama ocakta yapıldı. Önümüzdeki günlerde tekrar ihtiyaç duyarlar mı bilmiyorum. Son iki dönemdir Arçelik’in işleri çok yoğundu ama son zamanlarda düşüş oldu. Hatta biz bu dönemi senelik izinleri kullanalım, eğitim alalım diyerek bu zamana kadar sürükledik.

Evrensel’in “İtirazınız oldu mu” sorusuna Biçer, “Belirli sürelilerde bir itirazımız yok ama son kadrolu çıkışlarda itirazımız oldu. ‘Çıkış yapmayın, bir çözüm üretelim’ dediğimizde, ‘Bizim durağanlığımız birkaç ay olsa yaparız ama bu süreç 2023 yılı içerisinde devam edecek’ dediler. Biz de arkadaşlarımıza üzgün olduğumuzu, daha sonra uygun yerlerde yardımcı olmaya çalışacağımızı söyledik” diye yanıt verdi.

(Evrensel/ Hasan KARA)


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir