Bingöl’de fırın işçilerinden eylem: “Ekmek ucuz olabilir ama emek ucuz olamaz!”

EMEK HABERLER
Spread the love

Haber Merkezi: Bingöl’de fırın işçileri, düşük ücret, kötü ve güvencesiz çalışma koşullarına karşı eylem gerçekleştirdi. Eylemde. “Ekmek ucuz olabilir ama emek ucuz olamaz!” denildi.

Basın açıklamasında ‘Ekmek ucuz olabilir ama emek ucuz olamaz!” pankartı açıldı. Basın açıklamasını fırın işçileri adına Murat Bulut, okudu. Bulut, “Yasalarda yazan gibi sekiz saat çalışmamız gerekirken biz 14 saat çalışıyoruz. Haftalık dinlenme hakkımız yok denecek kadar azdır. Sigortamız yok, çünkü işverenler bizim yerimize eşini, dostunu, çocukları ve yakınlarını sigortalı gösteriyorlar, onlar emekli oluyor, biz mezarda emekli oluyoruz. Maaşlarımız çok düşük, maaşlarımızın düşük olmasının sebebi Bingöl’de ekmek fiyatının resmi rayiç fiyatı 7.5 lira olmasına rağmen, Bingöl fırıncıları arasındaki rekabet nedeniyle oluşan düşük fiyat, ortaya çıkan ekmek fiyat kırımının faturasını biz işçilere çıkarıyorlar.” dedi.

Fırın işçilerinin taleplerini sıralayan Bulut, bu adaletsizliğe ve düşük ücretle, çalışma koşullarına karşı taleplerinin açık ve net olduğunu söyledi. Bulut fırın işçilerinin taleplerini şöyle sıraladı:

  • İşverenlerin arasındaki rekabetin sorumlusu biz değiliz, ücretlerimizin artırılmasını istiyoruz.
  • Haftada bir gün dinlenme hakkı istiyoruz.
  • Tüm işçilerin amasız, fakatsız sigortalarının yapılmasını, kayıt dışı ve güvencesiz çalıştırmaya son verilmesini istiyoruz.
  • Haftada 45 saat çalışma hakkı istiyoruz. Günde 14 saat çalışma son bulsun diyoruz.
  • Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, valilik ve belediyenin denetim görevini eksiksiz yaparak işverenler arasındaki rekabete son verilmesini talep ediyoruz.

Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir