ÇHD: “OHAL ilanı halkın dayanışma araçlarına müdahale etmektir” 

HABERLER HALK SAĞLIĞI.
Spread the love

Haber Merkezi: Maraş/Pazarcık merkezli depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 4 bin 544 olarak güncellendi. Deprem bölgesinde ulaşılmayan, müdahaleyi halkın kendi imkanlarıyla yaptığı birçok yer bulunmakta.

Deprem bölgesine giden hükümet temsilcilerinin, valilerin protesto edilmesi, yandaş medyanın enkaz başında yaptığı yayınlarda devlete ve hükümete halkın tepki sesinin kısılması, AFAD dışanda hiçbir kurumun yardım dağıtamayacağı, Diyarbakır’da OHAL ilan edildi denilerek habercilerin ve konuşmak isteyen halkın gözaltına alınmakla tehdit edilmesi depremin ikinci gününde yaşanan olaylardı. AKP’li cumhurbaşkanı R.T. Erdoğan’ın gün içerisinde yaptığı açımlama ile depremde yıkılan 10 ilde 3 ay süreyle OHAL ilan edildi.

OHAL ilanına MHP, İYİP gibi partiler desteklerini açıklarken, bu kararın halka ulaştırılacak yardımların önünün kesilmesi olacağını belirten Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) yaptığı yazılı açıklamada “OHAL ilani ile niyetin hayat kurtarmak değil halkın dayanışma araçlarına müdahale etmektir” dedi.

Çağdaş Hukukçular Derneği’nin OHAL ilan edilmesine ilişkin yaptığı yazılı açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Deprem akabinde iktidar eliyle gerçekleştirilen yayın yasağına, sosyal medya gözaltılarına depremden etkilenen 10 ilde 3 ay süreliğine olağanüstü hal ilan edilmesi eklenmiştir.

Arama kurtarma çalışmalarını organize etmekten aciz hükümet, altında kaldığı enkazı örtbas etmek için bir kez daha baskı aygıtlarına sıkı sıkıya sarılmayı tercih etmiştir.

OHAL ilanı 36 saati aşkın süredir afet bölgelerine gerçekçi hiçbir müdahalede bulunmayan iktidar aygıtının hukuksuzlarını ve yarattığı krizi örtbas etmek için giriştiği bir hamleden ibarettir.

Bu pişkin keyfiyetin kendini kurtarmak için bu baskı ve zoru her alana yaygınlaştırmaya çalışacağı da aşikardır. İktidarın gerçek yüzü Maraş, Antep, Diyarbakır, Hatay, Adıyaman, Adana, Malatya ve depremden etkilenen tüm illerimizde apaçık ortadadır.

OHAL ilani ile niyetin hayat kurtarmak değil halkın dayanışma araçlarına müdahale etmek, el koymak ve engellemek ve yine deprem bölgelerinde kabarmakta olan öfkenin önünü alacak halk düşmanı dayatmaların yolunu açmaktır.”

Hier klicken, um den Inhalt von Twitter anzuzeigen.
Learn more in Twitter’s privacy policy.


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir