DİSK İletişim-İş Turkcell’de işçi kıyımına tepki gösterdi

EMEK HABERLER
Spread the love

Haber Merkezi: İzmir’de DİSK İletişim-İş Sendikası, Turkcell’de çalışan üyelerinin işten atılmasına tepki göstererek, “Patronların karşında olmaya devam edeceğiz” dedi.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) İletişim-İş Sendikası, Turkcell’de çalışan üyelerinin işten atılmasına yönelik Bornava’da bulunan Turkcell Global Bilgi Binası önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.  Açıklamanın yapıldığı alanda ,”Düşük ücrete, mobbinge, işten atmalara son. Atılan işçiler geri alınsın”, “Türkiye’nin en büyük çağrı merkezinde işçiye zulüm. Toptan işten çıkarmaya dur de” pankartları taşınırken sık sık, “Birleşe birleşe kazanacağız”, “işçilerin birliği sermayeyi yenecek”, “Turkcell şaşırma sabrımızı taşırma” sloganları atıldı. İşçiler adına basın açıklamasını Elif Bayrak okudu.

İşçilerin sendikaya üye olarak haklarını genişletmek için örgütlenmek istediklerini belirten Bayrak, 2022 yılı biterken Turkcell Global Bilgi Patronu’nun işçileri işten attığını söyledi. Bayrak, “Yüzlerce işçi zorlu kış koşullarında işsiz bırakılmıştır. Buradan bir uyarıda bulunmak istiyoruz; yıllardır sektördeki örgütsüzlüğü ve ülkedeki genç işsizliği kullanarak sömürdüğünüz işçiler yalnız değildir. Hem bir araya gelerek mücadele etmeye başlamış, hem de sendikası İletişim-İş’te örgütlenmeye başlamıştır. Bugün çağrı merkezi çalışanları birlikte mücadele ederek size bu devranın böyle gitmeyeceğini gösterecektir” diye konuştu.

‘ATILAN İŞÇİLER GERİ ALINMALI’

Kamuoyunun destek vermesi çağrısında bulunan Bayrak, taleplerini şu şekilde sıraladı:

“*Atılan işçiler ivedilikle geri alınmalıdır.

*İşçilerin örgütlenme hakkına saygı duyulmalı, çalışma yaşamı ile ilgili taleplerini ifade etmesine yönelik cezalandırmaya son verilmelidir.

*Günlük ve haftalık çalışma saatleri azaltılmalı. Her türlü mobbinge son verilmelidir.

*Evleri ofis haline getirilen çalışanların masrafları işveren tarafından karşılanmalıdır.

*Ücretlerin insanca yaşanabilir bir miktara çekilmelidir.”

Son olarak İletişim-İş olarak başta atılan işçiler olmak üzere tüm çağrı merkezi çalışanlarıyla yan yana mücadele etmeye devam edeceklerini belirten Bayrak,  çalışanların sendikayla yan yana gelmesini engellemeye çalışan patronların karşısında dikilmeye devam edeceklerini vurguladı.(MA)


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir