Diyarbakır’da gözaltı terörü: Gözaltına alınanlara işkence

HABERLER KÜRDİSTAN.
Spread the love

Haber Merkezi: Diyarbakır’da “ihbar” iddiasıyla sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarında 20’ye yakın kişinin gözaltına alındığı belirtildi. Ev baskınlarında gözaltına alınanlara işkence yapıldığı kaydedildi. 

Diyarbakır’da sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarında 20’ye yakın kişinin gözaltına alındığı belirtildi. Bir “ihbar” adı altında evlere yapılan baskınlarda gözaltına alınanlara işkence yapıldı. İşkence esnasında komşular görmesin diye kapıların kapatıldığı bilgisi verildi.

Kapılar koçbaşı ile kırılırken, evlerde saatlerce yapılan aramalarda tüm ev eşyaları dağıtıldı. Gözaltına alınanların Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü belirtildi.

KAN İZİ HALIDA

Sabah saatlerinde evi basılan sinema fotoğrafçısı Suphi Orhan’ın polisler tarafından darp edildiği öğrenildi. Evinde gözaltına alınan Muhsin Acar adlı genç ise bulunduğu evde işkence yapıldı. Burunu kırıldığı belirtilen Acar’ın ağız ve yüzünden şişikler, morluklar oluştuğu ifade edildi. Acar’ın burnunda akan kan evdeki halılara döküldüğü fotoğraflara yansıdı. Acar ailesi, yaşanan işkence anını şöyle anlattı: “Kapı çalındı, açtık. Açtığımız gibi polisler içeriye girdi. Bizleri yere yatırdılar. Daha sonra Muhsin’i bir odaya bizi de bir odaya koydular. O ara Muhsin’in sesleri geliyordu. Muhsin’in burnunu kırmışlardı. Halıda kan izleri vardı. Muhsin hakkında gözaltı kararı olduğunu, söyleyip Muhsin’in alıp götürdüler. Evde 2 saat arama yaptılar.”

Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilen kişiler şöyle: Sinemacı Suphi Orhan, Mazlum Kardaş, Fermandar Kardaş, Sohbet Yıldız ve Muhsin Acar.

Gözaltılara ilişkin dosyada kısıtlılık kararı olduğu için neden alındıkları bilinmiyor. (MA)


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir