DSG: “Duhok’taki helikopter kazasında 9 savaşçımız şehit düştü”

HABERLER
Spread the love

Haber Merkezi: Demokratik Suriye Güçleri (QSD) 15 Mart’ta Güney Kurdistan’da yaşanan helikopter kazasında 9 savaşçılarının şehit düştüğünü açıkladı.

Demokratik Suriye Güçleri Güney Kürdistan’a giden Anti Terör Birlikleri’ne bağlı savaşçılarının içinde bulunduğu helikopterlerin kötü hava koşulları nedeniyle düştüğünü, kazada komutan Şervan Kobanê ve 8 savaşçının şehit olduğunu duyurdu.

Demokratik Suriye Güçleri (QSD) Basın İrtibat Merkezi, 9 savaşının şehit düştüğü helikopter kazasına ilişkin yazılı bir açıklama yayınladı. 

Açıklamada şunlar kaydedildi: “DAİŞ ile mücadele kapsamında güvenlik ve askeri deneyimlerini paylaşmak ve Kuzey ve Doğu Suriye’de teröre karşı savaş kabiliyetini yükseltmek amacıyla Anti Terör Birlikleri’ne (YAT) bağlı bir birliğimiz Başûrê Kurdistan’a gitti.”

QSD açıklamasının devamında kazanın meydana gelme nedenine ilişkin şu bilgileri paylaştı: “15 Mart 2023 akşamı savaşçılarımızı taşıyan iki helikopter Süleymaniye’ye geçtiği sırada kötü hava koşulları nedeniyle düştü. Kazada Anti Terör Birlikleri komutanı Şervan Kobanê öncülüğünde olan 9 savaşçımız şehit düştü. 

Anti Terör Güçleri, teröre karşı savaşta en iyi savaşçı ve komutanlarını feda etti. Kobanê’den Reqa ve Dêrazor’a kadar şiddetli savaşlarda yer aldılar. Bu güçler ileri savaş yöntemlerine göre eğitildi ve DAİŞ’e Karşı Uluslararası Koalisyon’nun temel ortaklarıdır. Bunun yanında aktif bir şekilde mücadele ediyor, bölgede DAİŞ’e karşı savaşan farklı güçlerle birlikte ortak mekanizmayı güçlendirmek için yeteneklerini geliştiriyor.

Şehitlerin ailelerine ve tüm halkımıza başsağlığı diliyoruz. Ayrıca şehitlerin gösterdiği fedakarlığın direnişin, halkımızı ve kutsal toprağımızı korumanın devamı olacağının altını çiziyoruz.

Son olarak Başûrê Kurdistan bölgesindeki ilgili yetkililere, şehitlerimizin cenazelerini Kuzey ve Doğu Suriye’de değerlere ve geleneklere göre defnedilmesi için ulaştırması çağrısı yapıyoruz.”

(ROJNEWS)


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir