Eczacılar yarın büyük mitingde buluşuyor

HABERLER
Spread the love

Haber Merkezi: Eczaneleri kapanma noktasına getiren ekonomik koşullar, yüksek ilaç fiyat farkları ve ilaç yoklukları gibi taleplerine dikkat çekmek isteyen eczacılar yarın Ankara’da ‘Büyük Eczacı Mitingi’ düzenleyecek

81 ilden eczacılar yarın, 13:00’de Ankara Anıtpark’ta buluşacak. Türk Eczacıları Birliği’nin düzenlediği mitingde 46 bin eczacının yaşadığı sorunlara çözüm ve ilaca erişim kolaylığı için talepler bir kez daha dile getirilecek.

Mitingde vurgulanacak mesajlar şöyle:

*Ekonomik sorunlara kalıcı çözümler üretilmedi. 14 yıl sonra ilaç fiyat kararnamesinde yapılan değişiklikler kalıcı çözüm olmaktan uzak.

*İlaç yoklukları önemli bir gündem maddesi.
İlaç yokluğunda mağduriyetin sorumlusu eczacılar değil. İlaç Fiyat Kararnamesi’nde doğru bir sistem kurgulanmalı.

*Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) karşıladığı çok sayıda ilaçta hastaların ödemek zorunda kaldığı farklar gün geçtikçe artıyor.

*Kamu eczacılarının yaşadığı mağduriyet halen devam ediyor.

*Uluslararası standartlarda kaliteli eczacılık eğitiminin sağlanması için kontrolsüz fakülte açılışlarına son verilmeli.

*Eczacıların sunduğu hizmetler karşılığında meslek hakkını almalarını sağlayacak çalışmalar, Sağlık Bakanlığı ve Türk Eczacıları Birliği arasında başlatılmalı.

*Farmasötik formdaki gıda takviyelerinin Sağlık Bakanlığı’ndan ruhsatlandırılarak sadece eczanelerden satılması için düzenlemelerin yapılması toplum sağlığının korunması açısından zorunlu. (Yeni Yaşam)


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir