Elazığ Hapishanesinde hücre kapılarına “firar” önlemi olarak 3 kilit takıldı

HABERLER
Spread the love

Haber Merkezi: Deprem sonrası bölgedeki hapishanelerde hak ihlallerinde artış yaşandı. Elazığ T Tipi Kapalı Hapishanesi’nde herhangi bir depremde yaşanabilecek “firar” bahane edilerek, hücre kapılarına üç kilit takılmaya başlandı.

Maraş merkezli depremlerin ardından hapishanelerde tutsaklara yönelik saldırılarda artış yaşandı. Mezopotamya Ajansı’na konuşan İnsan Hakları Derneği (İHD) Merkezi Hapishane Komisyonu üyesi avukat Ercan Yılmaz, depremin etkili olduğu kentlerdeki siyasi tutsakların Antalya 1 Nolu Yüksek Güvenlikli, Konya Ereğli Yüksek Güvenlikli, Bodrum S Tipi ve Samsun Yüksek Güvenlikli Hapishanelerine sevk edildiğini söyledi.

Özellikle siyasi tutsaklara depremin ikinci ve üçüncü günlerinde telefon görüş hakkı verildiğini ve ailelerinden uzun süre haber alamadıklarını söyleyen Yılmaz, tutsakların Samsun ve Bodrum gibi ailelerinin ulaşması zor olan kentlere sevk edilmesine tepki gösterdi.

Hatay T Tipi Hapishanesinde askerlerin firar ettikleri gerekçesiyle 3 tutukluyu öldürdüğünü, 12’sini yaraladığını hatırlatan Yılmaz, Elazığ Hapishanesinde deprem anında yaşanabilecek “firar”ı engelleme bahanesiyle hücrelere 3 kilit takıldığını söyledi.

Elazığ Hapishanesini ziyaret ettiğini, depremden kaynaklı herhangi bir hasar olmadığını aktaran Yılmaz, “Cezaevinde yaptığımız görüşmede mahpuslar, şunları söylüyorlar; ‘daha önce bir tane kilit olan kapılara, şu an iki ya da üç kilit takılmış’ bu da yukarıdaki iddiayı doğruluyor. Mahpusların olası bir deprem anında firarlarını engellemek için hapishane idaresi ve görevlileri mahpushaneyi terk edip, orayı mahpusların firar edemeyeceği bir şekle dönüştürmüşler. Mahpusların yaşamlarının ne kadar risk altında olduğunu ve deprem sırasında ‘şansları varsa yaşarlar’ anlamına geldiğini gösteriyor. Halbuki mahpushanelerde de acil toplanma alanları olması gerekiyor” dedi.


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir