Emeklilerden açıklama: 20 yılda cebimizden eksileni istiyoruz!

HABERLER
Spread the love

Haber Merkezi: Birleşik Emekliler Sendikası İstanbul Kartal’da yaptığı basın açıklaması ile “Amasız, fakatsız, lakinsiz ve insanca yaşam ücreti istiyoruz” dedi.

Yapılan eylemde basın açıklamasını okuyan Birleşik Emekliler Sendikası Genel Başkanı Mahmut Şengül maaş artışının 20 yıl önceki emeklinin alım gücüne göre verilmesini talep ettiklerini söyledi.

Şengül, TÜİK’in 3 Ocakta enflasyon verilerini açıklayacağına dikkat çekerek; “TÜİK’in açıklayacağı rakamlar bizlerin çarşı, pazar alışveriş rakamlarını yansıtmadığı gibi bizlerin hissettiği yüksek enflasyon verilerinin çok altında. Bizler emekli maaş artışlarımızı TÜİK’in verilerine göre değil 20 yıl önceki emeklinin alım gücüne göre verilmesini talep ediyoruz” dedi.

20 yıl önce en düşük emekli aylığının asgari ücretten yüzde 35 fazla olduğunu hatırlatan Şengül, “Bu da şu anlama geliyor; asgari ücret 8 bin 506 TL yüzde 35 fazlası 3 bin TL topladığımızda bugün elimize geçmesi gereken en düşük emekli aylığı 11 bin 500TL’dir. Bizler yeni bir şey değil 20 yılda bizden alınanın geri verilmesini talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Şengül talepleri ise şöyle sıraladı:

• Bayramlarda verilen 1,100 TL’nin asgari ücret düzeyine yükseltilmesi

• Kışın her ay 1,000 TL yakacak yardımı yapılması

• Sağlıkta emekliden katkı payının kaldırılması

(Evrensel)


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir