Gündoğmuş köylüleri taş ocaklarını istemiyor: “Gündoğmuş’un doğasından ellerinizi çekin”

EKOLOJİ HABERLER
Spread the love

Haber Merkezi: Antalya’nın Gündoğmuş ilçesi sınırları içinde birçok taş ve mermer ocağı yapılmasına yönelik girişimlere karşı Karadere Köyünde buluşan köylüler ve doğaseverler basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasını Gündoğmuş köyleri muhtarları adına yapan Köprülü Köyü Muhtarı Ayhan Yılmaz, Gündoğmuş ve köylerinde taş ve mermer ocağı istemediklerini belirtti. Yılmaz “Köylünün yaşam alanları her geçen gün daraltılıyor, son yıllarda hızla yaygınlaştırılan taş ocakları, mermer ocakları  doğaya olduğu kadar; bizlerin, çocuklarımızın sağlığını da olumsuz etkiliyor” dedi. Geçimlerini tarım ve hayvancılıkla sağladıklarını belirten Yılmaz, “Kaynaklarımızı taş ve mermer ocakları yüzünden kaybetmek istemiyoruz” dedi.

Yılmaz açıklamanın devamında şunları söyledi: “Değerli arkadaşlar aldığımız duyumlara göre Gündoğmuş ilçesi sınırları içerisinde çok sayıda taş ocağı açılması için süreç başlatılmıştır. Daha yakın bir tarihte ormanlarının büyük bir bölümünü yangınla kaybetmiş bir ilçenin dağına, taşına göz dikilmiş olması asla kabul edilemez.  Doğa hepimize gerekli, taş ocakları ise şirketlerin karlarını artıracak. Biz sonuna kadar doğamız için nöbete olacağız. Buradan bir kez daha sesleniyoruz: Gündoğmuş’un doğasından ellerinizi çekin.” (EVRENSEL)


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir