Al-Shabaab, Somali’deki AU üssüne ölümcül saldırı düzenlediğini iddia etti

HABER ARŞIV2
Spread the love

Silahlar ve patlayıcılarla donanmış El Şebab cihatçıları, Salı günü Somali’deki bir Afrika Birliği üssüne saldırdı ve Burundili barış güçlerini öldüren şiddetli bir çatışmayı tetikledi.

Yüksek rütbeli bir Burundili askeri subayı, yaklaşık 30 askerin öldüğünü ve 22 askerin yaralandığını, bir düzine kişinin ise kayıp olduğunu söyledi.

Somali’deki AU Geçiş Misyonu’nun (ATMIS) 1 Nisan’da önceki AMISOM barış gücünün yerini almasından bu yana bir barışı koruma üssüne yapılan ilk saldırıydı.

Somali’nin kırılgan merkezi hükümetine karşı on yıldan fazla bir süredir ölümcül bir isyan yürüten El Şebab, kampın kontrolünü ele geçirdiğini ve 173 askeri öldürdüğünü iddia ederek sorumluluğu üstlendi.

Somali hükümeti “ATMIS’i hedef alan saldırıyı kınadığını” söyledi ve uluslararası topluma Somali güçlerini ve ATMIS’i “terörizmle etkili bir şekilde mücadelede” desteklemek için daha fazlasını yapmaya çağırdı.

Burundi, Cibuti, Etiyopya, Kenya ve Uganda’dan gelen askerlerden oluşan ATMIS, Somali güçlerinin 1991’den beri çatışma içinde olan bir ülkede güvenliğin birincil sorumluluğunu üstlenmesine yardımcı olmakla görevlendirildi.

Saldırı, geciken seçimler nedeniyle derin bir siyasi krize karışan ve kıtlık tehdidiyle karşı karşıya olan sorunlu Afrika Boynuzu ülkesinde devam eden güvenlik sıkıntılarını vurgulamaktadır.

 


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir