Bir Yemen Klasiği:Koalisyon saldırısı yenilgiye dönüştü

HABER ARŞIV2 SİLAHLARIN ELEŞTİRİSİ
Spread the love

Ḥūṯiyy (Anṣār Allāh), Suudi liderliğindeki koalisyona ve vekillerine karşı birçok cephede başarılı savunma ve taarruz operasyonları yürütmeye devam ediyor.

Yemen’in orta kesimindeki Maʾrib vilayetinde Ḥūṯiyy üstünlüğü elinde olmaya devam ediyor. 11 Şubat’a kadar Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) destekli “Dev Tugaylar” liderliğindeki Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun savaşçıları yoğun hava desteğine rağmen zemin kazanamadı.

Yemen’in kuzeybatısındaki Ḥaǧǧah ilinde de durum pek farklı değil. Yemen Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı 5’inci Askeri Bölge’ye bağlı güçlerin öncülüğündeki Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon, Ḥaraḍ kentine saldırmaya çalışsa da bazı ciddi sorunlarla karşı karşıya kaldı.

Ḥaraḍ kentinde kuşatılmış olsalar da, Ḥūṯiyy savaşçıları karşı saldırılar düzenlemeye devam ediyor.

7 Şubat’ta, başarılı bir karşı saldırının ardından, grubun savaşçıları Ḥaraḍ’nın doğusundaki El Hayǧah Dağı’nda Suudi destekli güçlerin birçok mevzisini ele geçirmeyi başardı.

Ayrıca Ḥūṯiyy, Suudi arabistan öncülüğündeki koalisyonun Ḥaraḍ kuşatmasını kırmak için çaba sarf etti. 8 Şubat’ta grup, Suudi destekli güçlerin ilçe başkenti çevresinde toplandığı toplantılara üç balistik füze fırlattı. Aynı gün, grup tarafından fırlatılan sekiz İhA ilçe üzerinde durduruldu.

Ḥūṯiyy şiddetli direnişi ve tekrarlanan karşı saldırılar, Suudi liderliğindeki koalisyonun savaşçılarını geri çekilmeye zorladı. 9 Şubat’ta Suudi destekli birlikler Ḥaraḍ’nın doğusuna ilerleyerek El Hayǧah Dağı’nda kaybettikleri bazı mevzileri geri aldılar.

10 Şubat’ta Yemen güçlerinin Suudi yanlısı kanadı, Ḥūṯiyy üzerindeki baskıyı artırmak için Ḥaraḍ çevresinde daha fazla takviye konuşlandırdı. Aynı gün Ḥūṯiyy, Suudi Kraliyet Hava Kuvvetleri’ne (RSAF) ait Çin yapımı CASC Rainbow CH-4 savaş insansız hava aracını bölge üzerinde düşürdü.

Ḥūṯiyy saldırı yeteneklerini etkisiz hale getirmek amacıyla Suudi arabistan öncülüğündeki savaş uçakları 7-10 Şubat tarihleri arasında Yemen’e 60’tan fazla hava saldırısı düzenledi. Hava saldırıları, Ḥūṯiyy elindeki başkent Ṣanʿāʾ yanı sıra Maʾrib ve Ḥaǧǧah illerinde grubun kontrolündeki bölgeleri hedef aldı.

Hava saldırıları özellikle etkili olmadı. 10 Şubat’ta Ḥūṯiyy, Suudi Arabistan’ın güneyindeki ʿAsīr eyaletindeki Abhā Uluslararası Havaalanı’nda “önemli bir askeri hedefe” Qasef-2K intihar insansız hava aracıyla saldırdı. Saldırıda 12 kişi yaralandı. Suudi liderliğindeki koalisyon, Ḥūṯiyy elindeki Ṣanʿāʾ her zamankinden daha sert bir şekilde karşılık vereceğine ve hedef almaya yemin etti.

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun Abhā Uluslararası Havaalanı’na yönelik saldırıya yönelik herhangi bir sert yanıtı, Ḥūṯiyy daha da kışkırtacak gibi görünecektir. Grup da suudi arabistan’a daha büyük ve karmaşık saldırılar düzenleyebiliyor.

Kaynak:southfront.org


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir