Boğaziçi’nde gözaltına alınan öğrencilerden ikisi tutuklandı

HABER ARŞIV2
Spread the love

Fotoğraf: Boğaziçi Direnişi Twitter sayfası

Boğaziçi Üniversitesi’nde dün (5 Ekim) atanmış rektör Naci İnci’yi protesto eylemlerinde 10 öğrenci gözaltına alınmıştı.

Gözaltına alınan öğrencilerden üçü dün akşam saatlerinde emniyetteki ifadelerinin ardından serbest bırakılmıştı.

Geceyi nezarethanede geçiren yedi öğrenci ise emniyetteki işlemlerinin ardından bugün öğle saatlerinde Çağlayan Adliyesi’ne getirildi.

Savcılık sorgusunun ardından 4 öğrenci adli kontrol şartıyla serbest bırakılırken 3 öğrenci tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Nöbetçi İstanbul Sulh Ceza Hâkimliği öğrencilerden ikisinin tutuklanmasına, bir öğrencinin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına karar verdi.

Erdoğan öğrencileri hedef gösterdi

Öğrenciler, gözaltıların Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kendilerini hedef gösteren açıklaması sonrası yaşanmasına dikkat çektiler.

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün 2021-2022 Yükseköğretim Akademik Yıl Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada Boğaziçi’nde atanmış rektörü protesto eden öğrencilere “terörist” diyerek hedef göstermişti:

“Bazılarının her konuda olduğu gibi yükseköğretim konusunda da yapılanları takdir etmek gibi bir derdi olmadığını üzüntüyle takip ediyoruz. Hele hele rektörünün arabasının üstüne çıkıp orada tepinen öğrencilerin olduğu bir Türkiye’yi ben kabullenemiyorum. Böyle öğrenciler bize gerekmez. Rektörünüz aracın içinde, siz önünü kesiyorsunuz ve daha sonra da aracın üzerine çıkıp tepinmeye başlıyorsunuz. Böyle bir öğrenci olamaz. Bunlar olsa olsa ancak üniversitelerin içine sızmış teröristlerdir.”

İstanbul Valiliği’nden açıklama

İstanbul Valiliği de gözaltılar ilgili yaptığı açıklamada şöyle dedi:

“Pazartesi günü Boğaziçi Üniversitesi Rektörlük binası önünde toplanan yaklaşık (60) kişilik grup; sloganlar atarak, Üniversite Rektörü Prof. Dr. Naci İnci’nin makam aracının önünü keserek ilerlemesini engellemiş ve bir şahıs da aracın üzerine çıkmıştır.

“Konuyla ilgili olarak İl Emniyet Müdürlüğümüzce yapılan çalışmalarda; makam aracının üzerine çıkan kişinin de aralarında bulunduğu (7) şahıs ile görevli personele mukavemette bulunan (3) şahıs olmak üzere toplam (10) şahıs hakkında Cumhuriyet Savcılığı talimatıyla gözaltı işlemi uygulanmıştır. Soruşturma devam etmektedir.”


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir