Cezayir: Sosyalist İşçi Partisi yasaklandı

HABER ARŞIV2
Spread the love

Haber Merkezi: Cezayir Devlet Konseyi Sosyalist İşçi Partisi’ni (PST) yasakladı ve binasını kapattı. Bu karar, Abdelmadjid Tebboune hükümeti tarafından şu anda sol güçlere, muhalif gruplara ve sendika örgütlerine ve Hirak hareketine karşı yürütülen genel bir saldırının parçası. 

“Demokratik ve Sosyal Hareket” (MDS) sözcüsü Fethi Ghares ve “Cezayir’deki Genel Özerk İşçi Konfederasyonu” (CGATA) sendikası lideri Kaddour Chouicha gibi aktivistler, öğrenciler, gazeteciler ve akademisyenler neredeyse her gün tutuklanıyor. 

2021’de Cezayir hapishaneleri 300 yeni siyasi mahkumu ağırlamak zorunda kaldı. PST, “Değişim ve İlerleme Birliği” (UCP) ve “Rassemblement Actions Jeunesse” (RAJ) dahil olmak üzere birçok sol gruba karşı binlerce kişi yasal işlemlerin ve önleyici gözaltı tedbirlerinin masraflarını ödemiş ve fesih işlemleri açılmıştır. İçişleri Bakanı tarafından 26 Nisan 2021’de yapılan şikayetin ardından PST’ni çoktan feshetme tehdidinde bulunmuştu. PST daha sonra 12 Haziran seçimlerinin boykot edilmesi çağrısında bulundu.

Kaynak: https://secoursrouge.org/


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir