CNN ABD’nin Ukrayna’ya tedarik edilen silahların nereye ve kime gittiğini bilmediğini bildirdi.

HABER ARŞIV2
Spread the love

CNN’in haberine göre, ABD’nin Ukrayna’ya gönderdiği tanksavar, uçaksavar ve diğer silahların önemli tedariklerini izlemenin birkaç yolu var, CNN, konuya aşina kaynaklara atıfta bulunuyor.

Silahların kaderi hakkında bilgi eksikliğinin nedenleri arasında, Ukrayna topraklarındaki Amerikan varlığının olmaması ve sevk edilen daha küçük sistemlerin çoğunun kolay taşınabilirliği yer alıyor.

CNN, Washington’un kısa vadede ikmal aktararak Kiev’i desteklemenin büyük önem taşıdığını düşünse de, bazı analistler ve ABD’li yetkililer, uzun vadede “bu silahların bir kısmının, ABD’nin silahlandırmak istemediği diğer askeri ve milislerin eline geçebileceği” uyarısında bulunuyor.

Gazetenin aktardığına göre bir savunma yetkilisi, Biden yönetiminin Ukrayna’ya silah ve teçhizat gönderme kararını verirken, bazı sevkiyatların beklenmedik yerlere gitme riskini dikkate aldığını söyledi. Ancak kaynak, Kiev’in düzgün bir şekilde silahlandırılmaması riskinin daha büyük olarak değerlendirildiğini de sözlerine ekledi.

CATO Enstitüsü’nde savunma ve dış politika analisti olan Jordan Cohen, Ukrayna’ya akıtılan silahların saldırısını çevreleyen en büyük tehlikenin, çatışma sona erdiğinde veya uzun süreli bir çıkmaz aşamasına girdiğinde başlarına ne geleceği olduğunu söyledi.

Bu arada, ABD Savunma Bakanlığı sözcüsü John Kirby, Pentagon’un gönderdiği silahları özel birimlere tahsis etmediğini kabul etti. Sözcü, Ukrayna ordusunun silahları çoğunlukla Polonya’da topladığını ve daha sonra Ukrayna’ya taşıdığını açıkladı. “O zaman nereye gittiklerini ve ülkelerinde nasıl atandıklarını belirlemek Ukraynalılara kalmış” dedi.

Bilgi boşlukları

Benzer şekilde, üst düzey ABD’li yetkililer, Ukrayna hükümeti tarafından sağlanan bilgilere büyük ölçüde dayanarak, Kiev’in yalnızca daha fazla yardım, silah ve diplomatik yardım isteme konumunu güçlendiren haberler vermeye teşvik ettiği konusunda özel olarak uyarıyorlar.

“Kamuoyuna yapılan her açıklama bir bilgilendirme operasyonudur. [Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy’] nin her röportajı, her yayın görüntüsü bir enformasyon operasyonudur” diyor Batı istihbaratına aşina bir kişi.

Öte yandan, bazı kaynaklar Batı’nın Ukraynalı kayıplarla ilgili tahminlerinin de kafa karıştırıcı olduğunu ve bilgi boşlukları olduğunu kabul ediyor. “Yerde kimse olmadan takip etmek zor,” dedi içlerinden biri.

Kaynak:actualidad.rt.com


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir