Gazeteciler Murat Ağırel, Barış Pehlivan ve Hülya Kılınç özgürlüğe adım attı*

HABER ARŞIV2
Spread the love

Libya’da yaşamını yitiren MİT mensubunun cenazesini haberleştirdikleri için yargılanan ve MİT kanununa muhalefetten ceza verilen gazeteciler Hülya Kılıç, Barış Pehlivan ve Murat Ağırel, cezaların onanmasının ardından yeniden cezaevine girdi. Akşam verilen tahliye kararıyla birlikte gazeteciler serbest bırakıldı

Gazeteciler Murat Ağırel, Barış Pehlivan ve Hülya Kılınç serbest bırakıldı
Fotoğraf: Elif Ilgaz’ın videosundan ekran görüntüsü

Libya’da yaşamını yitiren MİT mensubunun cenazesini haberleştirdikleri için yargılanan ve MİT kanununa muhalefetten ceza verilen gazeteciler Barış Pehlivan, Murat Ağırel, Aydın Keser, Ferhat Çelik ve Hülya Kılınç’ın cezaları onandı. Cezaların onanmasının ardından Barış Pehlivan ve Murat Ağırel, yeniden cezaevine girdi. Gazeteci Hülya Kılınç da aynı gerekçeyle Manisa’da evinden alınarak tutuklandı.

DİSK Basın-İş, Twitter adresinden yaptığı paylaşımda şunları dedi:

Türkiye’nin bir utanç günü daha. Gazeteci Murat Ağırel ve Barış Pehlivan; sırtlarında çantaları, ellerinde bavulları bir kez daha cezaevine giriyorlar… Gerekçe ise ‘MİT mensubu haberleri’. Bu utançtan vazgeçin, dönün bu yanlıştan!

Yılmadan tekrarlıyoruz: Bir devlet görevlisinin cenazesini haberleştirmek ve sosyal medyada paylaşmak suç değildir, kamuoyunu bilgilendirmektir. Hukuksuz hükümler ile basını susturma ve korkutma politikasının bir parçasıdır.

Tahliye edildiler

Pehlivan, cezaevine girmeden önce infaz yasası gereği tek bir gün bile ceza yatmamaları gerektiğini ifade etmişti. Av. Hüseyin Ersöz, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Ve özgürlük geldi. Hemen şimdi! Gazeteciler Barış Pehlivan ve Murat Ağırel serbest bırakıldı” diyerek Pehlivan ve Ağırel hakkındaki tahliye kararını duyurdu. Gazeteci Hülya Kılınç da aynı şekilde serbest bırakıldı.

Hier klicken, um den Inhalt von Twitter anzuzeigen.
Learn more in Twitter’s privacy policy.

Sendika.Org


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir