Güney Afrika işçileri artan hayat pahalılığını protesto etti

HABER ARŞIV2
Spread the love

Sendika önderliğindeki protestolar, hükümeti kaçak enflasyon ve artan maliyetlerle hüküm sürmeye çağırdı. Güney Afrika hala koronavirüs pandemisinin etkisinden sarsılıyor.

Çarşamba günkü protestolar Pretoria’ya odaklanmıştı, ancak diğer şehirlerde de daha küçük protestolar gerçekleşti.

İşçiler, Çarşamba günü, Güney Afrika’nın Pretoria kentinde, ülkenin en büyük sendikalarının artan enflasyonu ve elektrik kesintilerini protesto etme çağrılarının ardından sokaklara döküldü.

Yüzlerce kişi, başkanlığın yapıldığı Birlik Binaları’na yürüdü. Protestocular, Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa ve hükümetini, artan fiyatları ve artan yaşam maliyetini kontrol altına almaya çağırdı.

Güney Afrika Sendikalar Federasyonu Genel Sekreteri Zwelinzima Vavi, kalabalığa “Nefes alamıyoruz” dedi.

“Dün ve bugün, en az 14 milyon insanın günde bir öğünü atlamak zorunda kaldığını bildiğimizde taviz veremeyiz … çünkü bir tabak yiyecek almaya güçleri yetmiyor,” diyor Vavi.

Güney Afrika’nın mücadele eden ekonomisi

Güney Afrika, koronavirüs salgınından sert bir şekilde etkilendi ve tahmini 2 milyon iş kaybı yaşandı ve işsizlik oranı% 35’e yükseldi.

Enflasyon %7,8’e ulaştı ve yükselen yakıt maliyeti, devlete ait enerji şirketi Eskom elektrik taleplerini karşılamakta zorlanırken elektrik kesintilerine yol açtı.

Ulusal istatistik ajansının Çarşamba günü bildirdiğine göre, gıda ve alkolsüz içeceklerin fiyatı% 9,7 arttı ve elektrik tarifeleri% 7,5 arttı.

Protestocular ücret artışı ve kamu hizmetlerine yatırım çağrısında bulundu

“Ekonomi çöktü, özellikle de biz yoksul öğretmenler için. … Faiz oranından dolayı borçlarımı ödemekte zorlanıyorum. … Benzin artıyor, gıda fiyatları yükseliyor, hatta tıbbi yardım primlerimiz artıyor “dedi okul öğretmeni Moalusi Tumame.

Tumame, “Bu bir sorun çünkü bir öğretmen olarak artık yaşamayı hak ettiğim hayatı yaşamayı göze alamıyorum” dedi.

Hükümet protestoculara yanıt verdi

Sendikalar, ülkenin iktidar partisi Afrika Ulusal Kongresi’ni (ANC), pandemi başlamadan önce zaten görülebilen ekonomideki çatlaklardan sorumlu tutuyor.

“Bu toplumsal bir mücadele,” diyor Güney Afrika Sendikalar Kongresi (COSATU) müdür yardımcısı Mike Shingange.

Shingange, eylem olmadan, “geleceğimiz mahkumdur, gençlerimizin geleceği mahkumdur” dedi. “Şimdi savaşmalıyız.”

Cumhurbaşkanlığı Bakanı Mondli Gungubele, protestocularla bir araya geldi ve konuların hükümet için bir öncelik olduğuna söz verdi.

Gungubele, “Hükümet eşitsizlikle uğraşmadığı sürece, alakasız olacağı konusunda sizinle aynı fikirdeyiz” dedi.

Kaynak:dw.com,ab/jcg (AP, AFP)


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir