Hatay Özerli halkı evlerinin yıkılma kararına direniyor 

HABER ARŞIV2
Spread the love

Haber Merkezi: Hatay Dörtyol ilçesi Özerli Mahallesi’nde yurttaşların evleri yıkılmak isteniyor. 30 yıl boyunca ecrimisil ödeyen ve yapı kayıt belgesi olan mahallelinin evine yıkım kararı çıktı. Yaşam alanlarını terk etmek istemeyen yurttaşlar direnişe geçince, mahalle polis tarafından ablukaya alındı yurttaşlara desteğe gelenler de içeri alınmıyor.

Özerli Mahallesi’nde bulunan birçok konuta kaymakamlık tarafından yıkım kararı verilmesi mahalle sakinlerini harekete geçirdi. Yaklaşık 30 yıldır bu evlerde yaşayan yurttaşlara gerekçe olarak evlerin dere yatağına yakın olması sunuldu.

Mahalle sakinlerinin yıkıma karşı açtığı dava sonuçlanmadan zorla tahliye başladı. Sahil tarafına yakın ve boş olan birçok ev yıkıldı. Zorla tahliye edilmek istenen 72 hanede yaşayan 250 kişinin elektrik ve suları da kesilmiş durumda. “Bizi evsiz bırakmayın” diyen mahalle sakinlerinin ve yıkım ekiplerinin bekleyişi sürüyor.

Sendika.Org’un telefonla ulaştığı yurttaşlar çevrede villalar yapıldığını, dere yatağının bahane, asıl amacın rant olduğunu söyledi. Ayrıca bölgede şehir hastanesinin de olduğunu belirten yurttaşlar “Dere taşarsa bunlar etkilenmeyecek mi, neden hastane yaptılar o zaman” dedi.

Barınamıyoruz Hareketi üyeleri de Özerli halkına destek veriyor.

Hier klicken, um den Inhalt von Twitter anzuzeigen.
Learn more in Twitter’s privacy policy.


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir