Hollandalı Gazeteci: ‘Burada, Donbass’ta, propagandanın kandırdığı Batılıları uyandırmak için buradayız’

HABER ARŞIV2
Spread the love

Hollandalı bağımsız gazeteci Sonja van den Ende, Donbass’ta sahada sadece bir avuç Batılı gazeteci varken, Batılı ana akım basının daha önce Irak, Libya ve Suriye’de istismar ettiği aynı şablonları kullanarak Ukrayna krizi hakkında sahte haberler yaptığını söylüyor.

Hollanda’nın Rotterdam kentinden bağımsız bir gazeteci olan Sonja van den Ende, özel operasyonun kendi gözleriyle nasıl geliştiğini görmek için Rus ordusuyla birlikte yerleşik bir muhabir olarak Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetleri’ne gitti.

Bombardıman ve patlama sesi onu korkutmuyor: buna alıştı. Yedi yıl önce, Van den Ende, Rusların Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın talebi üzerine devreye girip gidişatı değiştirmesinden aylar önce, Suriye’de çalıştı. Ona göre, Batılı ana akım basının Suriye ve Ukrayna çatışmalarına ilişkin haberleri arasındaki paralellikler çarpıcı.

Van den Ende, “Sadece kendi gündemlerini uygulamak için her şey hakkında sürekli yalan söylüyorlar” dedi. “Suriye’de olduğu gibi, Başkan Esad ‘katil’di ve şimdi Başkan Putin ‘kasap’. Bu senaryoyu Irak’ta, Venezüella’da ve gündemlerine uymayan diğer ülkelerde yıllarca kullanmışlardı; kötü bir “adama” ihtiyaçları var. Ama onlar (medya) sahada bile değiller, yargılayamıyorlar. Batı’dan sadece bir avuç gazeteci burada: Graham Philips, Patrick Lancaster, Anne-Laure Bonnel ve ben.”

Ancak Hollandalı gazeteciye göre tek paralellik bu değil. O, Kiev’in sahte raporlarına ve Yılan Adası aldatmacası, Rusya’nın Zaporozhye Nükleer Santrali’ne (NPP) yönelik iddia edilen “saldırısı” üzerine yutturmaca, Rusya’nın bir Mariupol hastanesine yönelik “saldırısının” şimdi çürütülmüş hikayesi ve en son Bucha provokasyonu da dahil olmak üzere “yanıltma harekatı” operasyonlarına dikkat çekti. Van den Ende, bunun cihatçıların yanıltma bayrakları ve Beyaz Miğferler’in düzenlediği “gaz saldırıları” kadar hiçbir şeye benzemediğini söylüyor. Özellikle 4 Nisan 2017’de İdlib’in Han Şeyhun kentinde düzenlenen ve Pulitzer ödüllü gazeteci Seymour Hersh de dahil olmak üzere araştırmacı gazeteciler tarafından çürütülen kimyasal provokasyonu hatırlatıyor.

“Aynı şey Bucha’da da oldu,” diyor Hollandalı gazeteci. “Birçok tanık, Rus ordusunun 30 Mart’ta ayrıldığını söylüyor. 1 Nisan’da gelen Ukrayna ordusu bile sokaklardaki cesetler hakkında haber yapmadı. Batı medyasına göre bu 3 Nisan’da oldu. Ayrıca, kanıtlar cesetlerin beyaz kollukları olduğunu, Rus ordusunun işaretini, askerlerin onları giydiğini söylüyor. Yani askerler Rus Ukraynalıları öldürüyor mu? Mümkün değil.”

Ukrayna Neo-Nazizmi Mit Değildir

Van den Ende, Donbass’ta seyahat ederken birçok Ukraynalı siville konuştu. Ona göre, neredeyse herkes Kiev hükümetini Rus dilini yasakladığı ve onları birçok kültürel ve yerel insan hakkından mahrum bıraktığı için kınadı.

Hollandalı gazeteci, “Konuştuğum insanların çoğunluğu [Rusya’nın özel] operasyonunun başlamasından çok mutluydu” diyor. “Tabii ki, kimse şiddet ve savaş istemiyor, ancak Ukrayna güçlerinin savaştan, katliamından ve yıkımından sekiz yıldır acı çekiyorlar. En kötüsü, düzenli orduyla birlikte savaşan Nazi taburlarıydı.”

Ukrayna neo-Nazizmi bir efsane değil, Van den Ende’yi vurguluyor. 2016 ve 2017’de Ukrayna’nın liman kenti Odessa’yı ziyaret ettiğinde, bir süredir ülke çapında yayılan faşist duyguyu fark etti. Aslında Ukraynalı Nazizm, İkinci Dünya Savaşı’ndan beri orada, diyor Hollandalı gazeteci.

Stepan Bandera’nın ideolojik halefleri, Ukrayna Milliyetçileri Örgütü (OUN), 14. SS-Gönüllü Tümeni “Galiçya” ve Nachtigall Taburu, Sovyet döneminde yeraltına indi. Ancak, uzun yıllar sonra bu güçlerin ABD, İngiltere ve AB’nin Ukrayna’yı istikrarsızlaştırmak için onları kullanması ile tekrar hayatta olduğunu söylüyor. Gazeteci, daha önce, bu Batılı jeopolitik aktörlerin Esad’ı devirmek için İslamcıları aynı şekilde kullandıklarını da ekliyor.

Van den Ende’ye göre, Ukrayna’da 2014 darbesini gerçekleştirdikten sonra, neo-Nazilerin azınlığı iktidarı ele geçirdi ve sekiz yıldır çok acımasız ve zalim Nazi tarzı yöntemler kullanarak ülkenin doğu kesimini terörize ediyor.

En Sonunda Korunmuş Hissetmek

Batı, Ukrayna köylerine ve kasabalarına verilen tüm zararlar için sürekli olarak Rusya’yı suçlamaya çalışıyor. Bununla birlikte, Doğu Ukraynalı görgü tanıkları, Hollandalı gazeteciye göre, sivil bölgelerdeki yıkımın çoğunun, geri çekilen Ukrayna ordusu ve kötü şöhretli Azak Taburları da dahil olmak üzere neo-Nazi oluşumlarından kaynaklandığını söylüyor. Sivil tesisleri kalkan olarak kullanmanın yanı sıra, Ukrayna ordusunun ayrıldıkları pozisyonları ayrım gözetmeksizin bombaladıkları ve Rus kuvvetlerine bıraktıkları bildiriliyor.

Van den Ende, bu düşüncesini göstermek için, Donetsk Halk Cumhuriyeti’ndeki Volnovakha’daki bir hastanenin bombalanmasını anlatıyor. Bina havadan bombalanmadı, ancak bir Volnovakha sakinine atıfta bulunarak el bombaları ve roketlerle saldırıya uğradı.

Batı, Ruslar tarafından bombalandığını iddia ediyor, ancak bir bayanın bana söylediği gibi, hayatı boyunca orada çalıştığını ve hastanede çeyrek kalan Ukrayna ordusunun tesisi ve hastanenin yanındaki evini bombaladığını ve tahrip ettiğini söyledi.

Hollandalı gazeteciye göre, Doğu Ukraynalılar Rus ordusu tarafından çok iyi muamele görüyor ve çoğu yerde düzenli olarak insani yardım alıyor. Dahası, yerliler sonunda kendilerini korunmuş hissettiklerini söylüyorlar, diye ekliyor.

Bir tarafta Ukrayna silahlı kuvvetleri ve neo-Nazi taburları, diğer tarafta Rusya destekli DPR ve LPR milisleri arasındaki şiddetli çatışmalar birçok evi harap etti. Ancak, Donbass halkı pes etmedi, gazeteci vurguluyor.

Van den Ende, “Bir kadının dediği gibi: ‘Biz güçlüyüz, çocuklarımız ve torunlarımız için barışa sahip olmak için onu yeniden inşa edebiliriz'” diyor.

Rusya Bir Enformasyon Savaşını Kaybediyor mu?

Bazı gözlemciler, Rusya’nın Batı ile olan bilgi savaşını kaybettiğini öne sürüyor. Batı Büyük Medya makinesi, Big Tech’in desteğiyle gece gündüz çalışırken, çoğu Rus haber kuruluşu Batı ülkelerinde ya sansürlendi ya da tamamen susturuldu.

“Hayır, Rusya enformasyon savaşını tamamen kaybetmiyor,” diyor van den Ende. “Bence hala uykuda olan ve her geçen gün sahte haberler ve uydurma hikayelerle bombardımana tutulan Batılıların çoğunluğunu uyandırmak bize, bir avuç Batılıya kalmış.”

Hollandalı gazeteci, bu çatışmanın ilk etapta Batılı politikacılar tarafından körüklendiğini akılda tutmak gerektiğini söylüyor. Ona göre, Batı Suriye’de de aynı şeyi yaptı ama bu savaşı büyük ölçüde kaybetti.

Van den Ende’ye göre, dünya değişiyor ve Batı müesses nizamı, ortaya çıkan çok kutuplu dünya düzeni ile henüz uzlaşmadı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 2007 Münih konuşmasında bu değişimin başlangıcını özetlediğini belirtti.

Gazeteci, o zamanlar sözlerini ihmal etmeyi seçmiş olsalar da, tek kutuplu bir dünyanın iyiye gittiğinin açıkça ortaya çıktığı sonucuna varıyor.

Kaynak:mronline.org


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir