İsrail, Batı Şeria’daki yeni operasyonlarda 13 Filistinliyi tutukladı

HABER ARŞIV2 TUTSAKLAR2
Spread the love

israel-arresto-a-13-palestinos-en-nuevas-operaciones-en-cisjordania

Ramallah, İsrail birlikleri, resmi Wafa haber ajansının bugün bildirdiğine göre, işgal altındaki Batı Şeria’daki çeşitli operasyonlarda son saatlerde 13 Filistinliyi tutukladı.

Kaynak, Ümmü el-Şareyet mahallesindeki bir eve düzenlenen askeri baskın sonrasında El Bireh kasabasında iki Filistinlinin tutuklandığını söyledi.

Baskın sırasında, askerlerin işgali protesto eden genç protestocuları göz yaşartıcı gaz ve gerçek mühimmatla dağıttığını ve en az bir kişinin yaralanmasına neden olduğunu söyledi.

Batı Şeria’nın kuzeyinde, memurlar Nablus şehrinin doğusundaki Askar mülteci kampına saldırdı ve iki eski mahkumu tutukladı ve sonunda birini serbest bıraktı.

Ayrıca, İsrailli yerleşimcileri ve Filistin topraklarındaki yayılmacılığını protesto etmek için haftalık mitinglere sahne olan Beita köyündeki bir evde de ortaya çıktılar.

Orada ordu, Cenin şehrinin güneyindeki Kabetiye’de başka bir kişiyi ve iki kişiyi daha tutukladı.

Hebron, Ubeidiya ve Fasayil kasabalarındaki el-Arrub mülteci kampında da tutuklamalar bildirildi.

Geçen hafta dört sivil toplum kuruluşu, İsrail’in son 12 ayda 154’ü kadın ve 1.417’si reşit olmayan dokuz bin 700 Filistinliyi tutukladığını kınadı.

Rapor, Mahkumlar ve Eski Mahkumlar Komisyonu, Filistin Esirler Derneği, Addameer Mahkumlar İnsan Hakları ve Destek Derneği ve Wadi Hilweh Bilgi Merkezi tarafından hazırlandı.

Metinde, Mayıs 2021’den bu yana iki bin 440 idari gözaltı kararı çıkarıldığı vurgulandı.

Bu mekanizma, Tel Aviv tarafından, sanığın avukatının bile görmesinin yasak olduğuna dair açıklanmayan kanıtlara dayanarak, tipik olarak üç ila altı ay arasında değişen yenilenebilir aralıklar için Filistinlileri suçlama veya yargılama olmaksızın tutuklamak için kullanılıyor.

Raporda, geçen ayın sonuna kadar, 32’si kadın ve 170’i reşit olmayan olmak üzere dört bin 700 Filistinlinin bu ülkedeki hapishanelerde parmaklıklar ardında olduğu vurgulandı.

jf/rob

Kaynak:prensa-latina.cu


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir