İzmir’de tutsak aileleri adalet nöbeti başlattı

HABER ARŞIV2 MÜCADELE
Spread the love

Haber Merkezi: İzmir’de Adalet Nöbeti başlatan hasta ve infazı yakılan tutuklu aileleri, “Çocuklarımız için birlikte mücadele edelim” çağrısı yaptı.  

Hasta ve infazı yakılan tutukluların aileleri, Diyarbakır ve Van’dan sonra İzmir’de de Adalet Nöbeti  başlattı. İzmir Barosu önünde bir araya gelen aileler, talepleri kabul edilinceye kadar nöbetlerini sürdüreceklerini belirtti. 

‘TALEPLER KABUL EDİLSİN’

Balıkesir Bandırma Kapalı Cezaevi’nde bulunan hasta tutuklu Medet Sever’in annesi Hanım Sever, cezaevlerinde cenazelerin çıkmaması için Adalet Nöbeti eylemi başlattıklarını söyledi. Sever, “Çocuklarımıza işkence ediliyor. Çocuklarımız kendilerine dayatılan pişmanlık dayatmasını kabul etmiyor. Hasta tutuklular ölümün eşiğinde. Görüşlerine gittiğimizde rahat görüşemiyoruz. Telefon görüşmesi 10 dakikayla sınırlı. Bu zulmün ortadan kalkmasını istiyoruz. Elimizden geldiği kadar mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi. 

30 YILDAN SONRA MI PİŞMANLIK?

Tekirdağ F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Bayram Kaymaz’ın annesi Medine Kaymaz da, çocuklarının tahliye edilmesi için Adalet Nöbeti’ni başlattıklarını ifade etti. Kaymaz, “Cezaları bitmesine rağmen birçok tutukluyu bırakılmıyor. Birçoğu 30 yıldır içerde. 30 yıldan sonra mı pişman olacaklar? Bu zulme son versinler. Çocuklarımızın tahliye olması ve tedavi olması için buradayız. Gücümüz yetene kadar bu nöbeti sürdüreceğiz” diye konuştu.

KAMUOYUNA ÇAĞRI

2 oğlu cezaevinde olan Fatma Sürme de tutukluların üzerindeki tecridin sona ermesi ve hasta tutuklularının tahliye olması için nöbete olduğunu söyledi. Sürme, cezaevlerinde çıplak arama dayatıldığını belirterek, cezaevlerindeki yaşanan hak hallerine uluslararası kamuoyunun duyarsız olduğunu ifade etti. Sürme, cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine karşı tutuklu annelerine çağrıda bulunarak, “Çocuklarımız için birlikte mücadele edelim. Bu zulmün çocuklarımızın üzerinde son bulmasını istiyoruz. Çocuklarımız üzerindeki tecrit yüreğimizi yakıyor. Aysel Tuğluk gibi birçok hasta tutuklu var ve tahliye edilmiyor. Tutuklu anneleri bize destek olsun. Kamuoyu bu duruma karşı sesiz kalmasın” diye belirtti. (MA)


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir