Suruç Katliamı firari sanıklar davası: ESP ve SGDF’nin müdahillik talebi kabul edildi

HABER ARŞIV2
Spread the love

Suruç katliamı davasının firari sanıkları Deniz Büyükçelebi ve İlhami Bali hakkındaki davaya Urfa 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam ediliyor. Urfa Adliyesi’ndeki duruşmada, ESP ve SGDF’nin yanı sıra katliam sırasında orada bulunan çok sayıda kişi müdahillik talebinde bulundu

Suruç Katliamı firari sanıklar davası: ESP ve SGDF’nin müdahillik talebi kabul edildi

Suruç Katliamının sorumlularından firari sanıklar Deniz Büyükçelebi ve İlhami Bali hakkındaki dava Urfa 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Urfa Adliyesi’ndeki duruşmaya Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Ayşe Sürücü, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkan Yardımcısı Beycan Taşkıran, Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM) MYK üyesi Satiye Ok ve Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) Eşbaşkanı Okan Danacı, aileler, yaralılar ve avukatlar katıldı.

Duruşma salonunda çevik kuvvet polislerinin bulunmasına tepki gösteren avukatlar, polislerin varlığının adil yargılama hakkının ihlali anlamına geldiğini vurgulayarak salondan çıkarılmasını istedi. Avukatlar ve ailelerin talebi çevik kuvvet polisleri salondan çıkarıldı.

Yargılanma genişletilmeli

Katılanların ardından söz alan avukatlardan Sevda Çelik Özbingöl, 6 yıldır dosyada hiçbir ilerleme olmadığını ve gerekli araştırılma yapılmadığını söyledi, mahkemenin araştırması gereken hususları araştırması, toplanmayan delilleri toplaması ve yargılamanın genişletilmesini istedi.

Avukat Ruken Gülağacı da Suruç katliamı davasından çekilen heyetle aralarında bir husumet olmadığını belirtti, “Aramızda bir husumet değil bakış açısı farkı vardır. Bu davanın bir katliam davası olduğu unutulmamalıdır. Suruç katliamında etkin soruşturma yürütülseydi, Ankara Gar katliamı olmazdı” dedi.

Avukat Serdil İzol, dosyanın aydınlatılabilmesi için Ahmet Davutoğlu’nun dinlenmesi gerektiğine dikkat çekti. Firari sanık İlhami Bali’nin eşinin IŞİD terör örgütüne üye olma suçundan yargılandığını hatırlatan İzol, bu dosyanın getirilmesi talebinde bulundu.

Avukat Erkan Sabri Ünüvar katliamı gerçekleştiren sanıkların yoğunlukla IŞİD’in Antep hücresiyle ilişkili olduğuna işaret etti, dosyada Antep hücresiyle ilgili hiçbir araştırma olmamasına tepki gösterdi.

Avukat Sezin Uçar, ESP ve SGDF’nin bu katliamın doğrudan muhatabı olduğunu vurgulayarak, davaya katılımlarının önemine dikkat çekti. Av. Doğukan Taşdan da maddi gerçekliğin tespit edilmesinin, yaşanabilecek başka katliamların önüne geçeceğini belirterek, “Hukuk istikrarı açısından da kovuşturmanın genişletilmesi oldukça önemlidir” dedi.

Antep ve Urfa Baroları da duruşmaya katılma talebinde bulundu.

ESP ve SGDF’nin müdahillik talepleri kabul edildi

Davada dosyanın kapatılamayalacağını söyleyen ESP Eş Genel Başkan Yardımcısı Beycan Taşkıran, katliamda üyelerinin yaşamını yitirdiğine dikkat çekerek müdahillik talebinde bulundu. SGDF Eşbaşkanı Okan Danacı da, kampanyayı SGDF’nin düzenlediğini, katliam saldırısında çok sayıda üyelerinin yaşamını yitirdiği, yaralandığını hatırlatarak müdahillik talebinde bulundu.

Mahkeme heyeti, SGDF Eşbaşkanı Okan Danacı, ESP Eş Genel Başkan Yardımcısı Beycan Taşkıran ve SKM MYK üyesi Satiye Ok’un müdahillik taleplerini kabul ederken, Urfa ve Antep Barolarının müdahillik taleplerini bir sonraki celse değerlendirileceğini belirtti. Heyet, dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun tanık olanak dinlenilmesi yönündeki talebi de gelecek celse değerlendirme kararı aldı.

Heyet, Deniz Büyükçelebi ve İlhami Bali hakkındaki yakalama emirlerinin akıbetlerinin sorulmasına, her iki sanık hakkında ailelerinin yaşadıkları yer, çalıştıkları işyeri, hastane ve sağlık ocağının tespit edilerek bu adreslere gidilmesi için polise müzekkere yazılması da kararı aldı.

Ayrıca katliamda sorumluluğu bulunduğu İçişleri Bakanlığı tarafından itiraf edilen IŞİD’li Süleyman El Aggal, Ömer Yetek’in bir sonraki duruşmada SEGBİS ile dinlenmesi kararı alan mahkeme heyeti, İlhami Bali’nin eşi Hülya Bali ve Deniz Büyükçelebi’nin eşi Şengül Büyükçelebi’nin dosyaya tanık olarak eklenmesi yönündeki karar verdi.

Adıyaman ve Antep il emniyet müdürlüğüne müzekkere yazılarak Şeyh Abdurrahman Alagöz ile bağlantılı olabilecek Halil İbrahim Yoldaş, Burak Tektaş, Melikşah Hamurcu ile ilgili istihbarat raporları dahil tüm belgelerin yanı sıra İlhami Bali ve Deniz Büyükçelebi’nin telefon ve internet iletişim kayıtların istenmesi yönünde kararlar aldı.

Mahkeme heyeti bir sonraki duruşmanın 1 Haziran 2022 tarihinde görülmesi kararı aldı.

Dava öncesi Şenyaşar ailesine ziyaret

Suruç aileleri, yaralıları, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkanı Yardımcısı Beycan Taşkıran, Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) Eşbaşkanı Okan Danacı, Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM) MYK üyesi Satiye Ok, Suruç Katliamı davası öncesinde 347 gündür adalet mücadelesi yürüten Ferit Şenyaşar ile buluştu.

Suruç aileleri adına açıklama yapan Feti Aydın, Şenyaşar ailesinin adalet mücadelesini desteklediklerini söyledi, “Suruç için adalet, Şenyaşar ailesi için adalet” dedi.

Ferit Şenyaşar da 347 gündür Urfa Adliyesi önünde adalet mücadelesini sürdürdüklerini belirtti, “Bin yıl da geçse adalet mücadelemizi sürdüreceğiz. Şu an Türkiye’deki bütün krizlerin nedeni adaletsizliktir. Şenyaşar ailesi için adalet, Suruç için adalet, herkes için adalet” şeklinde konuştu.

Kaynak: ETHA


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir