Taşıma işçilerinin eylemi kazanımla sonuçlandı

ELEŞTİRİ HABER ARŞIV2
Spread the love

Haber Merkezi: Mersin’de ev taşımacılığı yapan işçilerin düşük ücrete karşı başlattığı iş bırakma eylemi sonuç verdi. İmzalanan protokolle işçiler 250 TL’nin altında çalışmayacak.

Mersin’de evden eve taşımacılık yapan işçilerin iş bırakma eylemi sonuç verdi. 70 firmada sigortasız olarak çalışan işçiler, düşük ücrete karşı dün Toros ilçesine bağlı Kurdali mahallesinde bulunan iş durağında bir araya gelerek iş bırakma eylemi yaptı. İşçiler eylemde beş kişilik bir ekibe nakliyat şirketi tarafından bin 250 TL verilmesini talep etti. 

İşçilerin taleplerinin karşılanması için Güvencesiz işçiler Derneği (GİŞDER) tarafından oluşturulan bir heyetin firma yetkileriyle yaptığı görüşme sonuç verdi. Firmalar işçilerin taleplerini kabul etti. GİŞDER Başkanı Abdulselam Kutlu, belirledikleri taban fiyatının altında hiçbir işçinin çalışmayacağını söyleyerek, “Şehir dışı talebimiz bin 750 TL olarak belirlendi. Adana-Silifke talebimiz bin 400 TL. Anamur-Gülnar bin 500 TL. İskenderun-Ceyhan da dahil. Bu protokol 1 Haziran 2022’den 1 Haziran 2023’e kadar geçerli olacak” dedi. (MA)


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir