Tunceli Valiliği işkenceyi savundu

HABER ARŞIV2
Spread the love

Haber Merkezi: Doğukan Gül’e yapılan işkenceyi görmezden gelen Tunceli Valiliği, polisleri savundu.

Tunceli Valiliği, Dersim Siheng mahallesinde 11 Nisan’da 3 arkadaşıyla birlikte gözaltına alındıktan sonra götürüldüğü İl Emniyet Müdürlüğünde işkenceye maruz kalan Doğukan Gül’e ilişkin yazılı açıklama yaptı. Gül’ün işkenceye uğramasını görmezden gelen valilik, polisleri savundu.

Polisleri savunan valilikten yapılan açıklama şöyle: “11 Nisan tarihinde saat 23.00 sularında mesai sonrası sivil olarak ilimiz merkezindeki bir kafeteryaya giden 3 emniyet görevlisi ile sayıca kalabalık bir grup arasında kafeterya çıkışında sözlü tartışma yaşanmış akabinde sözlü tartışma arbedeye dönüşmüştür. Yaşanan olayda iki kamu görevlisi çeşitli erlerinden yaralanırken bir kamu görevlisinin de eli kırılmıştır. Kamu görevlileri olayla ilgili şikayetçi olmak üzere gittikleri Tunceli Asayiş Şube Müdürlüğü’nden ifadeleri alındıktan sonra doktor raporu almak amacıyla hastaneye gitmek üzere çıktıkları esnada binanın önünde olayın diğer tarafı grupla karşılaşmış ve iki grup arasında tekrar bir arbede yaşanmıştır.

Yaşanan olay orada bulunan görevlilerin müdahalesi ile sonlandırılmıştır. Yaşanan her iki olaydan dolayı taraflar birbirinden şikayeti olmuştur. Konuyla ilgili olarak Cumhuriyet Başsavcılığınca adli ve Valiliğimizce idari soruşturma başlatılmıştır.”

İŞKENCE PROTESTO EDİLDİ

Dersim Emek ve Demokrasi Platformu, Doğukan Gül’ün Tunceli Emniyet Müdürlüğü’nde işkence görmesini protesto etmek için Sanat Sokağı’nda bir araya gelerek basın açıklaması gerçekleştirdi.

Açıklamada önce İHD Dersim Şube Başkanı Gürbüz Solmaz söz alarak saldırıyı kınadıklarını ve saldırıya ismi karışan güvenlik güçlerinin görevden alınması gerektiğini vurguladı. Ayrıca sürecin takipçisi olacaklarını ifade etti.

SORUMLULUKLAR GÖRENDEN ALINMALI

Gürbüz’den sonra söz alan Dersim Baro Başkanı Kenan Çetin de sürece ilişkin adli ve idari soruşturma başlatılmasını, sorumlular hakkında gerekli soruşturma yapılmasını ve sorumluların görevden alınmasını istedi. Çetin, ayrıca bugün yaşanan olayın ilk olmadığını daha öncede adliyeye yansıyan birçok benzer saldırının olduğunu ifade etti.

VALİLİĞİN YAPTIĞI AÇIMLAMA GERÇEĞİ YANSITMIYOR

Açıklamada son olarak söz alan HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü, Tunceli Valiliği’nin yapmış olduğu açıklamanın gerçeği yansıtmadığını belirtti. Kolluk güçlerinin bu saldırılarına karşı Dersim halkının kendi güvenlik önlemlerini almaya götürdüğünü belirten Önlü, Dersim halkının ve esnafın bu saldırılara karşı tavır geliştirmesi gerektiğini belirtti.

Açıklama ‘’Faşizme Karşı Omuz Omuza”, “Dersim Faşizme Mezar Olacak” sloganlarıyla sona erdi.


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir