ABD’de 220’den fazla kuruluş, Biden yönetimine F-35 savaş uçağı programını topraklama çağrısında bulundu

5KITA HABER ARŞIVI1
Spread the love

Dünyanın dört bir yanından 220’den fazla kuruluş, ABD Başkanı Joe Biden’a ve Kongre üyelerine hitaben ABD F-35 savaş uçağı programının sona ermesini talep eden bir mektup imzaladı.

Kampanyaya öncülük eden CodePink, bugün uluslararası bir çevrimiçi basın toplantısında “F-35’i Topraklama” kampanyasını başlattı.

Kampanyaya katılanlar arasında Ben Cohen, Ben ve Jerry’s dondurmasının kurucu ortağı, ünlü akademisyen ve aktivist Noam Chomsky, müzisyen Roger Waters ve apartheid karşıtı aktivist Andrew Feinstein vardı.

Aktivistlere göre, ABD askeri donanımının en son yeni parçasının yaklaşık 1,7 trilyon dolara mal olacağı tahmin ediliyor, ancak maliyetlerin önemli ölçüde artması muhtemel.

CodePink, “Ekonomik belirsizlik, iklim krizi ve insanlar ve gezegen için barış ve istikrar ihtiyacının olduğu bir zamanda, 220’den fazla kuruluş, ABD F-35 programını sona erdirmek için uluslararası bir kampanyada bir araya geldi” dedi.

Pink Floyd rock yıldızı Roger Waters, “ABD hükümetini feci F-35 savaş uçağı programını sona erdirmeye çağırmak için dünya çapında 200’den fazla kuruluşa katıldım, çünkü küresel bir topluluk olarak önceliklerimizi büyük ölçüde değiştirmemiz gerekiyor” dedi.

Waters, “F-35’in satıldığı ve üretildiği ülkelerin halklarına, savaşa değil, hayata yeniden yatırım talep etmemizin zamanı geldi” dedi.

ABD, savaşçıları dünya çapında satmayı planladığından, ABD, İngiltere, Kanada, Meksika, Paraguay, Almanya, İspanya, Kenya ve İsviçre’den kampanya örgütleri kampanyayı desteklemek için kaydoldu.

Almanya’daki Silah Bilgi Merkezi’nin yönetim kurulu üyesi Ruth Rohde, “Almanya, burada bulunan Amerikan nükleer silahlarını taşımak için F-35’i satın almak istiyor. Bu sadece büyük bir gereksiz mali yük olmakla kalmayacak, aynı zamanda Alman topraklarında ve Alman topraklarından gelen feci ve savunulamaz nükleer savaş tehdidini de sürdürecek.”

Cohen, “Bu projenin yararlandığı tek kişi Lockheed Martin’deki yöneticiler” dedi.

“F-35’in neden olduğu gürültü 115 desibel’e ulaşıyor, bu da özellikle bebekleri ve çocukları, yaşlıları ve engellileri yaralıyor ve yaralıyor.

“F-35’in ayda 300 ila 600 kalkışı ve inişi var. Madison, Wisconsin sakinleri, bu kişisel gizlilik ihlaline tabi olarak listede bir sonraki sırada. “

Biden’ın bir sonraki savunma bütçesine F-35 harcamalarını dahil etmesini önlemek için 2023 için uluslararası bir eylem günü planlanıyor.

Kaynak:ınsurgente.org


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir