Etiyopya ordusu Tigray kuvvetlerinden üç kasabayı ele geçirdi

5KITA CEPHE HATTI HABER ARŞIVI1
Spread the love

Etiyopyalı yetkililer, Ağustos ayından bu yana çatışmaların yeniden canlandığı Tigray’daki üç kasabanın kontrolünü ele geçirdiklerini söylüyor.

Hükümet İletişim Servisi 18 Ekim Salı günü yaptığı açıklamada, bölgenin kuzeybatısındaki Şire ve güneydeki Alamata ve Korem kasabalarının Tigrayan kontrolünden alındığını söyledi.

Açıklamada, Etiyopya güçlerinin sivilleri zarardan korumak için “azami özen” gösterdiği belirtildi. Üç kasabanın “kentsel alanlarda savaşmadan” alındığı belirtilen açıklamada, yetkililerin Etiyopya güçlerinin kontrolü altındaki bölgelerdeki insani yardım gruplarıyla koordine edileceği belirtildi.

Etiyopya, bu ay Güney Afrika’da başlayacak olan barış görüşmelerine başlaması için baskı altında. Lojistik sorunlar nedeniyle geciktiler.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Etiyopya’nın kuzeyindeki durumun “kontrolden çıktığını” söyledi. BM ve Afrika Birliği derhal ateşkes çağrısında bulunuyor.

Tigray güçleri ile federal birlikler arasında Ağustos ayında çatışmalar yeniden başladı ve Mart ayından bu yana bölgeye çok ihtiyaç duyulan yardımın girmesine izin veren ateşkese son verildi. Eritre birlikleri de Etiyopya’nın federal ordusunun yanında savaşıyor.

Komşu Amhara ve Afar bölgeleri de dahil olmak üzere kuzey Etiyopya’daki milyonlarca insan evlerinden söküldü ve Kasım 2020’de çatışmanın patlak vermesinden bu yana on binlerce insanın öldürüldüğüne inanılıyor.

Kaynak:africanews.com


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir