Eurowings pilotlarının üç günlük grevi sona erdi*

5KITA CEPHE HATTI EMEK HABER ARŞIVI1
Spread the love

Almanya

Lufthansa’nın yan kuruluşu ucuz havayolu seçeneği Eurowings pilotlarının, 17 Ekim’de başlayan ve yaklaşık 30 bin yolcuyu dolaysız etkileyen üç günlük grevi bu gece yarısı Almanya saatiyle 23:59’da sona eriyor.

Şirket, grevin ilk günü, Köln, Hamburg, Berlin ve Stuttgart havalimanlarındaki 488 uçuştan yaklaşık 240’ının iptal edildiğini ve yaklaşık 25 bin yolcunun etkilendiğini söyledi.

Pilotlar dinlenme sürelerinin uzatılmasını istiyor

Sendika, havayolu şirketinin dinlenme sürelerini uzatarak pilotların iş yüklerini hafifletmesini istiyor. Eurowings ise geçtiğimiz hafta, taleplerin pilotların istihdam olanaklarını riske attığını gündeme getirdi.

Eurowings, 17 Ekim’de de bir Twitter gönderisiyle, ilan edilen greve rağmen, 18-19 Ekim’de yolcuların yaklaşık yarısını taşıyacağını bildirdi ve uçuş durumlarını öğrenmek için bilgi edinmeleri konusunda yolcuları uyardı.

Kokpit Sendikası işverenin toplu iş sözleşmesinde masaya getidiği teklifi yetersiz bularak üyesi olan Eurowings pilotlarına Pazar gece yarısından Çarşamba günü sonuna kadar iş bırakma çağrısında bulunmuştu. Eurowings ise grevi orantısız ve sorumsuz olmakla eleştirdi.

16 Ekim Pazar günü, Lufthansa’nın bir başka yan kuruluşu SWISS International Air Lines (SWISS) pilotları da, yönetimin gelecek haftaya kadar daha iyi bir teklif sunmaması durumunda çalışma koşullarının iyileştirilmesi talebiyle greve gitme yönünde oy kullanmışlardı. 

Eurowings pilotlarıysa, iki hafta içinde ikinci kez greve çıktılar. 6 Ekim’deki ilk grevde, tüm uçuşların yaklaşık yarısı iptal edildi.
Sonuçta on binlerce yolcunun başka uçuş bulması, trene geçmesi ya da yolculuğunu ertelemesi gerekti. Ayrıca, Zürih’ten Hamburg, Düsseldorf ve Köln’e yedi uçuş iptal edildi.

Arka plan

wsws.org’un haberine göre, Almanya’da ve uluslararası ölçekte havayolu sektöründe çalışanlar arasında büyük ve giderek artanbir grev isteği var. Eurowings’te, Kokpit sendikasının Eylül başında yaptığı yoklamada pilotların yüzde 97,7’si grevden yana oy kullanmıştı. 

Lufthansa’nın ana markasının dışında daha düşük maliyetlerle tatil uçuşları ve kısa ve orta mesafeli rotalarda uçan yan kuruluşu Eurowings, maliiyet düşüklüğünün bedelini kokpitler, kabinlerdeki ve yer hizmetlerindeki personelin daha düşük ücretleri ve daha kötü  çalışma koşullarıyla karşılıyor. 

Çekirdek Lufthansa markasının yaklaşık 5 bin pilotu, Temmuz sonundaki grev oylamasında grevden yana oy kullandı. Frankfurt ve Münih’te, pitoların yüzde 97,6’sı grevden yana çıktı. Lufthansa Cargo’da bu oran yüzde 99,3 oldu. 

Hoşnutsuzluğun gerekçeleri güçlü. Koronavirüs salgını nedeniyle biriken ücret kaybına ek olarak, NATO’nun Ukrayna’da Rusya’ya karşı yürüttüğü vekalet savaşının başlamasından bu yana enflasyon fırladı. Almanya’da enflasyon şimdiden yüzde 8,5’e ulaştı, benzin ve gıda enflasyonu çok daha yüksek ve ücretlerle maaşları giderek daha fazla tehdit ediyor.

Lufthansa çalışanları, pandeminin başından bu yana gelirlerinin ve emeklilik yardımlarının büyük bir bölümünü feda etti. 2020’de Cockpit sendikası ücret indirimlerini kabul etmiş hatta bazı fedakarlıkları kendisi önermişti. Personel uzun bir süre boyunca kısa zamanlı çalışma programlarına yerleştirildi ve yüzde 50’ye varan maaş indirimleri kabul edildi. Şimdi ödeşme zamanı. 

Yolcuların kayıplarını hava
yolu şirketleri karşılayacak

Gecikmeler dışında, yolcuların kayıpları havayollarınca tazmin edilecek. Eurowings’in resmi web sitesinden uçuşları iptal edilen tüm yolcuların bilet ücretlerinin iadesi ile yeniden yönlendirme arasında seçim yapma hakkına sahip oldukları bildirildi.

261/2004 sayılı AB Tüzüğü uyarınca, iptal edilen 1500 km’den kısa uçuşlar için yolcu başına 200 Avro, 1500 km ile 3500 km arasındaki uçuşlar için 400 Avro ve 3500 km’yi aşan mesafeler için 600 Avro tazminat ödenmesi gerekiyor.

Kaynak:bianet.org

*Manşet bize ait


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir