NATO, Rusya’nın uyarılarına rağmen nükleer manevralar yapacak

5KITA HABER ARŞIVI1 POLİTİKA
Spread the love

Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO), Rusya-Ukrayna geriliminin ortasında önümüzdeki hafta nükleer silah denemeleri yapacak.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Salı günü yaptığı açıklamada, Atlantik İttifakı’nın 30 üye ülkesinden 14’ünün “Firma Öğlen” adı verilen manevralara katılacağını söyledi. Bu, Rusya ile Ukrayna arasında artan gerilimlere rağmen.

Stoltenberg, 12-13 Ekim’de Brüksel’de düzenlenen abluka altındaki savunma bakanları toplantısının arifesinde gazetecilere verdiği demeçte, “Bu, nükleer caydırıcılığımızın güvenli ve etkili kalmasını sağlamak için bir tatbikattır” dedi.

Avrupalı politikacıya göre, NATO’nun tatbikatlarda Avrupa’da bulunan ABD nükleer bombalarını, nükleer savaş başlıklarını taşıyabilen, ancak işlevsel bombaları, konvansiyonel jetleri ve gözetleme uçakları olmayan savaş uçaklarını kullanmayı planlıyor.

Ek olarak, tatbikatın anakısmının Rusya’dan 1000 kilometreden fazla bir mesafede gerçekleştirileceğini belirtti.

“Ukrayna’daki savaş nedeniyle uzun zamandır planlanan rutin bir tatbikatı aniden iptal etmemiz çok yanlış bir sinyal gönderir. Bu kesinlikle göndermek için yanlış bir sinyal olurdu, “dedi Stoltenberg.

Ayrıca NATO’nun sağlam davranışının ve sahip olduğu askeri gücün, gerilimlerin tırmanmasını önlemenin en iyi yolu olduğunu söyledi. “Şimdi Moskova’da tüm müttefikleri koruma ve savunma isteğimiz hakkında yanlış anlamalara, yanlış hesaplamalara temel oluşturursak, tırmanma riskini artıracağız” diye ekledi.

Bu arada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin daha önce Rusya’nın elindeki tüm güç ve araçları kullanarak topraklarını koruyacağını ve nükleer silahların potansiyel kullanımı anlamına gelen insanların güvenliğini sağlamak için mümkün olan her şeyi yapacağını onayladı.

Kaynak:hispantv.com


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir