Pentagon, Almanya üssündeki ‘Ukrayna komutasında’ reform yapıyor

5KITA CEPHE HATTI HABER ARŞIVI1
Spread the love

Yeni birim, Irak ve Afganistan’daki “eğitim ve yardım çabalarına” benzer şekilde işlev görecek.*

ABD Savunma Bakanlığı, konuya aşina kaynaklara göre, Almanya’daki Ukraynalı üniformalı personeli donatmaya ve eğitmeye adanmış yeni bir askeri komutanlık oluşturarak Ukrayna’ya silah aktarma sürecini iyileştirmeye çalışıyor.

Komutanlık, ABD ordusunun Avrupa karargahının bulunduğu Wiesbaden’de konuşlandırılacak ve ABD Avrupa Komutanlığı başkanı General Christopher Cavoli liderliğindeki 300 personelden oluşacak, isimsiz yetkililerin Perşembe günü New York Times tarafından söylendiği aktarıldı.

New York Times’ın haberine göre, 24 Şubat’tan bu yana “doğaçlama yapılanlara resmi bir yapı” kazandırmayı amaçlayan değişiklikler, ABD’nin son yirmi yılda Irak ve Afganistan’daki eğitim ve yardım modeline dayanıyor.

Yeni birim, Kiev için mevcut eğitim ve teçhizat programında büyük değişiklikler yapmaya çalışacak ve Wiesbaden, şu anda ABD silahları hakkında eğitim alan Ukrayna birliklerinin çoğunun bu şehirde veya yakınında yaptığı gibi, planın önemli bir bileşeni olmaya devam edecek.

Rusya’nın Şubat ayı sonlarında komşu ülkeye asker göndermesinden bu yana, ABD’nin Ukrayna’ya askeri yardımı büyük ölçüde Almanya ve Polonya’dan, ABD kuvvetlerinin geçen yıl Afganistan’dan ayrılmasını da denetleyen Korgeneral Christopher Donahue tarafından yönetildi. Bununla birlikte, Donahue ve personeli önümüzdeki ay eve dönecek ve Ukrayna birliklerini eğitmeyi ve silahlandırmayı amaçlayan özel bir komutanlığa ihtiyaç duyacak.

Washington, ABD Başkanı Joe Biden’ın görev süresinin başından bu yana, Kiev’e toplam 16,9 milyar dolar değerinde güvenlik yardımı sağladı. Bu miktarın 16,2 milyardan fazlası, Rusya’nın 24 Şubat’ta askeri operasyonuna başlamasından sonra Ukrayna’ya sağlandı.

Kaynak:actualidad.rt.com

not:*italikler bize ait


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir