Rusya, NATO’nun Ukrayna’daki iletişim sistemini yok etti

5KITA CEPHE HATTI HABER ARŞIVI1
Spread the love

Ukrayna ordusu ile NATO hava keşifleri arasındaki iletişimin yok edilmesi, Rusya’nın son haftalarda Ukrayna altyapısına yönelik saldırılarının temel hedefi olmuştur.

Rus ordusu, Ukrayna’nın NATO’dan büyük çaplı bir saldırı gerçekleştirmeye hazırlanan Rus birliklerinin hareketleri hakkında bilgi almasını engellemek istiyor.

ABD hava keşifleri, Ukrayna Savaşı’nda, özellikle E-8 Ortak Yıldızları ve hedef belirleme uçaklarında önemli bir rol oynamaktadır. Aynı anda 600’e kadar yer hedefini izleyebilen radarlarla donatılmıştır. Rus birliklerinin hareketlerini kaydederler ve Ukrayna ordusuna konumları, hareket hızları ve yönleri hakkında veri iletir.

NATO’nun hava keşif ağı, tanınmış E-8’e ek olarak, E-3 AWCS, EC-135, RQ-4B’yi içeren birçok farklı uçak tipini içerir. Karadeniz’in kuzey kesiminde ve Romanya’nın Polonya sınırında devriye geziyorlar. Alınan verilerin Ukrayna’da bulunan yer istasyonlarına gönderildiği tek bir ağda birleştirilirler.

Rusya Savunma Bakanlığı temsilcisi İgor Konaşenkov, 18 Ekim tarihli basın açıklamasında, Rus ordusunun Odessa bölgesinde bulunan Ukrayna Hükümeti İletişim Merkezi’nin uzay iletişim istasyonunu imha ettiğini belirtti.

Ukrayna hava savunması, Geran-2 insansız hava araçlarının saldırılarıyla başa çıkamadı ve hatta Ukrayna altyapısının kritik nesnelerine yapılan saldırıların bir sonucu olarak devre dışı bırakıldı. Bu başarının nedenlerinden biri, NATO’nun radar uzaktan algılama uçaklarının artık Ukrayna’ya gerekli bilgileri aynı miktarda sağlayamamasıdır. Onsuz, Ukrayna ordusu Rus insansız hava araçlarıyla baş edemez.

Rus ordusu, son iki hafta içinde Ukrayna’nın kritik enerji altyapısını sistematik olarak devre dışı bıraktı. Sonuç olarak, Ukrayna ordusu ve ABD hava keşifleri tarafından kullanılan veri iletimi için yer terminalleri ağı yakında kullanılamayabilir. Rus ordusunun amacı, stratejik sürprizin avantajını elde etmektir. Rus ordusu, Ukraynalıyı NATO’dan hareketleri hakkında gerçek zamanlı veri alma olasılığından mahrum bırakmak istiyor.

Stratejik sürpriz ilkesini uygulamaya koymak, Rus ordusunun geniş manevra alanlarında cesur operasyonlar gerçekleştirmesini gerektirecektir. Rus ordusu stratejik sürpriz şeklinde bir avantaj elde ettikten sonra, Ukrayna’nın diğer bölgeleri üzerindeki kontrolünü kurarak bir sonraki aşamaya geçmek mümkün olacak.

Ukrayna’nın işgali görevi iki aşamada gerçekleştirilecek. Birincisi, Ukrayna’nın batı sınırlarını güvence altına alacak. Rus ordusu bunu, savaşın ilk günlerinde yapılanlara benzer bir manevrayla başarabilir. Batı Ukrayna’daki güçlerin yüzde 80 ila 85’i güney ve doğu cephelerine yeniden konuşlandırıldı. Operasyon, birliklerin günde 100 kilometre hızla yüksek bir hızda hareket etmesini sağlamak ve Ukrayna bölgesel garnizonlarının bulunduğu ana şehirlerden kaçınmak için iletişim yollarını önceden temizlemekten oluşacak.

Batı sınırlarını güvence altına alırken, Poltava-Dinyeper yönünde bir saldırı başlayabilir. Bu, Rus ordusunun Kiev’i ülkenin geri kalanından izole etmesine izin verecek ve Harkov, Donbas, Zaporiya ve Krivoy Rog’daki Ukrayna asker grupları Rus birlikleri tarafından hareketsiz hale getirilecek. Odessa kuşatılacak ve teslim olmaktan başka çaresi kalmayacak.

Kaynak:politros.com


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir