Şu anda Batı Şeria’da neler oluyor: tam bir çöküş

5KITA HABER ARŞIV2 HABER ARŞIVI1 HABER ARŞİVİ3
Spread the love

Filistinlilerin İsrail sömürge yetkilileriyle silahlı çatışmasının yeniden canlanması yıllardır sürüyor ve İsrail bunu ortadan kaldırmak için aylarca süren bir askeri kampanya başlattı.

MARIAM BARGHOUTIYUMNA PATEL

Batı Şeria ve Kudüs “yanıyor”.

Bu, işgal altındaki Filistin topraklarındaki güncel olaylar hakkında konuşan sosyal medyada, haberlerde ve fikir parçalarında giderek daha fazla kullanıldığını gördüğümüz bir terim. Aynı zamanda Filistin’deki baskı ve direniş dalgalarını, en son tarihi Filistin’i kasıp kavuran 2021 Birlik İntifadası’nı tanımlamak için kullanılan yeni bir ifade değil.

Peki şu anda işgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te tam olarak neler yaşanıyor ve neden? Onu yakın tarihte gördüklerimizden farklı kılan nedir ve İsrail işgaline ve yerleşimci-sömürgeciliğe karşı Filistin direnişinin geleceği için ne anlama geliyor?

Geçtiğimiz birkaç hafta, İsrail’in Batı Şeria’daki Filistinlilere yönelik baskılarının gözle görülür bir şekilde yoğunlaştığına, hem evlerinde hem de köylerinde sıradan sivilleri hem de silahlı direniş savaşçılarını ve gruplarını hedef aldı.

Aynı zamanda, silahlı yerleşimciler, Batı Şeria’daki Filistinli toplulukları, genellikle İsrail ordusunun huzurunda ve korumasında terörize ediyorlar.

Mevcut baskı ve buna karşı direniş, büyüyen Filistin direnişini, özellikle de Batı Şeria’nın bölgelerinde yeniden canlanan silahlı direnişi bastırmak için aylarca süren daha büyük bir kampanyanın parçasıdır.

CENİN TUGAYI’NDAN FİLİSTİNLİ MİLİTANLAR, 1 MART 2022’DE BATI ŞERİA’NIN KUZEYİNDEKİ CENİN MÜLTECİ KAMPINDA DÜZENLENEN BASIN TOPLANTISINA KATILDI. (FOTOĞRAF: AHMED İBRAHİM/APA GÖRÜNTÜLERİ)

Acımasız bir baskı karşısında Filistin direnişinin yükselişi

Ekim ayının başından bu yana, İsrail güçleri, özellikle gece baskınları ve tutuklama operasyonları sırasında dördü genç ve çocuk olmak üzere 15 Filistinliyi öldürdü.

Sadece geçtiğimiz hafta boyunca dört Filistinli öldürüldü: Salfit’ten 31 yaşındaki Mücahit Davud, Pazar günü bir hafta önce İsrail güçleriyle çatışmalar sırasında aldığı yaralara yenik düştü. 20 yaşındaki Mateen Dabaya ve 43 yaşındaki doktor ve üç çocuk babası Abdullah Ebu el-Teen, Cuma sabahı erken saatlerde Cenin mülteci kampına yapılan baskında öldürüldü. Cuma gecesinin ilerleyen saatlerinde İsrail güçleri, 23 yaşındaki Kays İmad Şuceyye’yi, bir İsrailli yerleşimciyi yaralayan yasadışı Beit El yerleşimi yakınlarında bir atış operasyonu gerçekleştirdikten sonra vurarak öldürdü.

12 Ekim Çarşamba günü, 17 yaşındaki Usame Mahmud Adevi, İsrail güçlerinin Batı Şeria’daki Beytüllahim’in güneyindeki Arroub mülteci kampının dışında karnından vurmasıyla öldürüldü.

İsrail ordusu, polisi ve istihbaratı, İsrail Başbakanı Yair Lapid’in emriyle son kampanyalarını yoğunlaştırırken, işgalin taktiklerine karşı Filistin direnişi, Filistinlilerin İsrail’in şiddetine yönelik korkularının yanı sıra arttı.

Geçtiğimiz iki hafta boyunca, iki İsrail askeri ayrı ayrı ateş operasyonlarında öldürüldü: biri Kudüs’teki Şu’fat mülteci kampının dışındaki bir askeri kontrol noktasında, diğeri ise Batı Şeria’nın kuzeyindeki Nablus bölgesindeki bir ordu karakolunda.

Özellikle, her iki tetikçi de hayatta kalmayı başardı – İsrail ordusunun işgal altındaki topraklarda İsrail makamlarının uluslararası baskılar arasında aktif olarak değiştirmeyi reddettiği vur-öldür politikası ışığında nadir görülen bir olay. İsrail Başbakanı Yair Lapid, Eylül ayının başlarında hiçbir askerin “sırf yurtdışında alkış alabilmemiz için” yargılanmayacağını belirtmişti.

İsrail güçleri, tetikçileri bulmak için yapılan insan avında, tüm Nablus bölgesini etkileyen yaygın yol kapatmaları ve Shuafat ve yakındaki Anata gibi tüm mahallelerin abluka altına alınması da dahil olmak üzere bir dizi toplu cezalandırma önlemi aldı. Şu’fat’ın ve çevresindeki mahallelerin ablukası, Kudüs’teki mahallelerde yaygın bir sivil itaatsizlik kampanyasına yol açtı.

Kudüs’teki sivil itaatsizlik kampanyasını destekleyen protestolar, Filistinlilerin İsrail askeri aygıtıyla sürekli çatışma çağrılarına katıldığı abluka altındaki Gazze Şeridi’nde büyüdü.

Aynı zamanda, Yahudi Bayramı mevsiminin ortasında, İsrailli yerleşimciler, İsrail güçlerinin gözetimi ve koruması altında Batı Şeria’daki Filistinlilere ve mülklerine yönelik saldırılarını artırıyorlar.

Neredeyse gece baskınları, protestoların ölümcül şekilde bastırılması, toplu cezalandırma politikaları ve artan yerleşimci şiddeti, Filistin direnişini bastırmak için çok az şey yaptı. Kudüs ve Batı Şeria’da İsrail güçleriyle günlük protestolar ve çatışmalara ilişkin haberler devam ederken, Nablus merkezli Filistinli direniş grubu Areen Al-Usud (Aslanların Den’i), Batı Şeria’daki İsrail askeri mevzilerine karşı artan silahlı operasyonların sorumluluğunu üstlendiği için halk arasında iyilik kazanmaya devam etti.

FİLİSTİNLİ MİLİTANLAR, 24 TEMMUZ’DA İSRAİL GÜÇLERİ TARAFINDAN ÖLDÜRÜLEN MUHAMMED EL-AZİZİ VE ABDUL RAHMAN SOBH’UN 2 EYLÜL 2022’DE BATI ŞERİA’NIN NABLUS KENTİNDE DÜZENLENEN ANMA TÖRENİ SIRASINDA SİLAHLARINI TUTUYORLAR. (FOTOĞRAF: SHADİ JARAR’AH/APA IMAGES)

‘Dalgayı Kırma Operasyonu’ Filistinliler için ne anlama geliyor?

İsrail ordusu ve istihbaratının Filistinlilere karşı koordine ettiği geniş çaplı kampanya, Batı Şeria’daki Nablus ve Cenin’e ve Kudüs şehrine odaklanıyor. Filistinliler için şaşırtıcı olmayan bir şekilde, İsrail’in bu son zamanlarda yoğunlaşan saldırısı, önceki yıllardaki eylemlere dayanıyor.

“[Eski Şehir] olduğu gibi,” diyor araştırmacı ve Nablus Eski Şehri’nin sakini Basil Kittaneh, öncelikle herhangi bir siyasi partiye bağlı olmayan gençlerin önderlik ettiği gelişmekte olan silahlı direniş gruplarının evini yaptığı yer.

“Her gün bölge sakinleri bir şeylerin beklentisine hazırlanıyor. Her gece, drone sesleri vızıldanıyor ve insanlar uyumuyor ve korku halindeler “dedi.

Geçen yaz Birlik İntifadası’nın zirvesinden sonra, Filistinlilerin sınırların ötesinde birleşmesiyle öngörülemeyen bir değişim doğdu – etkileri şu anda devam ediyor.

Filistinliler geçen yıl toplu olarak ayaklanırken, İsrail vatandaşlığına sahip Filistinliler de dahil olmak üzere toplu olarak cezalandırıldılar. Mayıs 2021’de İsrail Polisi, Birlik İntifadası’nın faaliyetlerine katılan İsrail vatandaşlığına sahip Filistinlileri, özellikle de Filistin mahallelerini işgal eden ve sakinlerine saldıran İsrailli linç çetelerine ateş açanları hedef alan “Yasa ve Düzen Operasyonu” nu başlattı. Bir gecede, İsrail vatandaşlığına sahip binlerce Filistinli, bir toplu cezalandırma biçimi olarak ve İsrail güvenlik aygıtının “caydırıcılık” olarak adlandırdığı şey olarak tutuklandı.

FİLİSTİNLİ GÖSTERİCİLER, 8 EYLÜL 2021’DE BATI ŞERİA’NIN NABLUS KASABASI YAKINLARINDAKİ HUWARA ASKERİ KONTROL NOKTASINDA, İSRAİL HAPİSHANELERİNDE TUTULAN FİLİSTİNLİ MAHKUMLARI DESTEKLEMEK İÇİN DÜZENLENEN MİTİNGİN ARDINDAN İSRAİL GÜVENLİK GÜÇLERİYLE ÇATIŞMALAR SIRASINDA LASTİK YAKTI. (FOTOĞRAF: STRİNGER / APA GÖRÜNTÜLERİ)

Dalgayı Kırma Operasyonu, başta Nablus ve Cenin gibi şehirlerde olmak üzere büyüyen silahlı direniş gruplarını bastırmak için bu yılın Mart ayında başlatıldı, ancak Gazze’deki “Şafak Vakti Operasyonu”na ek olarak, 48’deki “Yasa ve Düzen Operasyonu”nun bir devamı olarak görmek önemlidir. 

Dalgayı Kırma Operasyonu, başta Nablus ve Cenin gibi şehirlerde olmak üzere büyüyen silahlı direniş gruplarını bastırmak için bu yılın Mart ayında başlatıldı, ancak Gazze’deki “Şafak Vakti Operasyonu”na ek olarak, 48’deki “Yasa ve Düzen Operasyonu”nun bir devamı olarak görmek önemlidir.

İsrail Genelkurmay Başkanı Aviv Kochavi’nin İsrail Başbakanı ile birlikte öncülük ettiği aylarca süren Break the Wave kampanyası, bugün işgal altındaki Filistin’de tanık olduğumuz şeyin merkezinde yatıyor. Kochavi, İsrail askerlerini sadece Batı Şeria’da konuşlandırmakla kalmadı, aynı zamanda askeri yetki alanını Yeşil Hat’ın ötesinde, İsrail polisinin yetkisi altındaki şehirlere genişletti. İsrail vatandaşlığına sahip Filistinliler 1970’lere kadar fiili askeri yönetim altındaydı.

İsrail’in şu anki tırmanışının sonuçları, sağcı bir Siyonist ideoloji tarafından yönlendirilen daha geniş İsrail yerleşimci-sömürgeci projesinin bir parçasıdır. İsrail askeri şefine göre, Filistin şehir ve kasabalarına yapılan günlük baskınlarda, İsrail güçleri 1.500’den fazla Filistinliyi tutukladı.

Kochavi Eylül ayında yaptığı açıklamada, “Bu amaçla her şehre, mahalleye, sokağa, eve veya bodrum katına ulaşacağız” dedi. Bununla birlikte, rakamlar, Filistinlilerin istikrar ve güvenlik duygusuna sistematik bir saldırıya yol açan Kochavi tarafından bildirilenlerden çok daha yüksektir, çünkü İsrail güçlerinin tek bir coğrafi alanla sınırlı olmadığını ve bunun yerine herkesi hedef aldığını ima eder – sadece direnenleri değil, potansiyel direniş belirtileri gösterenleri.

“[Eski Şehir] halkı bütün gece uyanık,” diye açıkladı Kittaneh Mondoweiss’e. “Genel olarak, direnişin kucaklanması var, ancak tüm Nablus’a toplu cezalandırma uygulanıyor.”

Örgütlü iletişim olmadan direniş

Tıpkı İsrail ordusunun coğrafyayla sınırlı olmadığı gibi, Filistin çatışması da değil. Bu Ağustos ayında Gazze ile Batı Şeria arasında yeni bir dinamiğe tanık olundu ve son on yılın aksine Gazze, Batı Şeria’daki direnişin azaltılması için arabulucu bir güç haline geldi.

Direniş savaşçısı S., Eylül ayında Mondoweiss’e, “Dünyanın onurlu herhangi bir özgür insanı bizimle birlikte duracak,” dedi, aynı anda Nablus’ta büyüyen direniş gruplarını ezmek için konuşlanan Filistin Yönetimi güçlerinden gelen silah sesleri uzaktan duyuldu.

MASKELİ FİLİSTİNLİ MİLİTANLAR, 10 ŞUBAT 2022’DE BATI ŞERİA’NIN NABLUS KENTİNDE ÜÇ YOLDAŞININ İSRAİL GÜÇLERİ TARAFINDAN ÖLDÜRÜLMESİNİ PROTESTO ETMEK İÇİN BİR BASIN TOPLANTISI DÜZENLEMEYE GELDİ. (FOTOĞRAF: SHADİ JARAR’AH/APA IMAGES)

Bazı Filistin kasaba ve şehirleri İsrail’in son kampanyasında birincil hedef haline gelmiş olsa da, İsrail ordusu ve istihbaratının saldırısı kolektiftir. Filistin Esirler Derneği’ne göre, Ocak ayından bu yana 5.292’den fazla Filistinli tutuklandı. Her 100 tutuklamadan 14’ü çocuk ve reşit olmayanlardan oluşuyor ve bunların 766’sı Ocak ayından bu yana gözaltında tutuluyor.

Filistin direnişi, silahlı direniş ile halkın silahsız direnişi arasında uzanıyor ve bu direniş, Filistinlilerin diasporaya ve sürgüne katılımına kadar genişledi. Bu şekilde, İsrail’in Filistin kimliğini parçalamasına meydan okunmaya ve kesintiye uğramaya devam ediyor.

Bu yılın 2005’ten bu yana Filistinliler için yerleşimci şiddeti açısından en ölümcül yıllardan biri olduğu göz önüne alındığında, Filistinliler şimdi bir baskı kaleydoskopuyla karşı karşıya.

Tutuklamaların yoğunlaşmasına paralel olarak, İsrail ordusu kasıtlı olarak Filistinlilere, yani direniş savaşçılarına yönelik yargısız suikastları tırmandırıyor. Bu, yalnızca Batı Şeria’da 160’tan fazla Filistinlinin öldürülmesiyle sonuçlandı (Ağustos saldırısı sırasında Gazze’de 49 kişi daha öldürüldü).

Filistin Yönetimi’nin direnişi bastırmadaki rolü

İsrail, Filistinli direniş gruplarına karşı kampanyasını sürdürürken, İsrail hükümeti ve silahlı kuvvetleri, baskılanmalarında denenmiş ve gerçek bir ortak buldu: Filistin Yönetimi.

19 Eylül’de, İsraillilerle tartışmalı güvenlik koordinasyonu politikasını sürdüren Filistin Yönetimi güvenlik güçleri, Nablus şehrine baskın düzenledi ve iki Filistinli direniş savaşçısını, Musaab Shtayyeh (30) ve Ameed Tbeileh’i (21) tutukladı; bunlardan ilki, bu yazın başlarında öldürülmesinden sonra “Nablus Aslanı” İbrahim el-Nabulsi’nin gayri resmi halefi oldu.

Nablus’ta ağır çatışmalara ve Batı Şeria genelinde Filistin Yönetimi’ne karşı protestolara yol açan baskınlar sürecinde, Filistin Yönetimi’nin güvenlik güçleri 55 yaşındaki Firas Yaish’i öldürdü. Filistin halkının çoğu için, Filistin Yönetimi’nin Nablus’taki savaşçılara yönelik saldırısı, Filistin direnişine yönelik bir saldırıydı ve Filistin Yönetimi’nin İsrail’in kirli işlerini yaptığının bir başka örneğiydi.

Nablus’taki direnişe yönelik hedefli saldırı, Lapid ve Kochavi’nin Filistin direnişini hedef almak için İsrail ordusu ve Filistin Yönetimi güvenlik güçleriyle artan iletişimden bahsetmesinden neredeyse bir hafta sonra gerçekleşti. İsrail’in Batı Şeria’daki boğucu tutumu, büyük ölçüde, Filistin Yönetimi’nin aktivistleri gözetlemehedef almatutuklama ve Filistinlilerin siyasi katılımını kurtuluş söyleminden uzaklaştırma konusunda sağladığı kolaylaştırmaya bağlıdır..

Filistin Yönetimi, 2021’in son aylarında ve bu yılın ilk aylarında, Filistin Yönetimi’nin meşruiyetine yönelik eleştiri veya yüzleşme sergileyen üniversite öğrencilerini ve gençleri hedef almak da dahil olmak üzere, siyasi muhalefete karşı geniş çaplı bir kampanya yürütmüştü.

Daha geçen yıl, 24 Haziran 2021’de Filistin Yönetimi güvenlik güçleri, Filistin Yasama Konseyi adayı Nizar Banat’ın evini işgal etmiş ve eşi Cihan ve dört çocuğunun önünde öldüresiye dövmüştü. Karısının Mondoweiss’e “işkenceye daha yakın” olarak tanımladığı bu yargısız suikast suçu için hiçbir hesap verebilirlik sağlanamadı.

Kochavi tırmanma sözü verirken, Başbakan Yair Lapid Birleşmiş Milletler’de iki devletli çözümün yeniden canlandırılmasını öneren bir konuşma yapıyor, Filistin halkına hitabını yönelterek “geleceğimizi hem Gazze’de hem de Batı Şeria’da birlikte inşa edebiliriz” diyor, ancak ancak Filistinliler silahsızlandırılırsa ve “Hamas ve İslami Cihad’ın [Filistin Yönetimi’nin] yaratmak istediği Filistin devletini ele geçirmeyeceğini kanıtlarsa” dedi.

Bu yılın Temmuz ayında, ABD Başkanı Joe Biden bölgeyi ziyaret etmeden önce, Dışişleri Bakanlığı’ndan üst düzey diplomatlar bölgeye sık sık ziyaretlerde bulundu. Bununla birlikte, Filistinli temsilcilerle yapılan toplantıların çoğu Majed Faraj ve Hussein Al-Sheikh’e odaklandı. Her ikisi de Filistin’in önleyici güvenlik ve sivil idare işlerinde komutanlar ve Filistin halkı arasında yaygın olarak sevilmese de, yaşlanan Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın potansiyel halefleri olarak konumlandırılıyor.

20 yaşındaki S., yalnızca ikinci ayaklanmanın vahşetini ya da Filistin Yönetimi’nin Filistinlilere hizmet ve koruma sağlamadaki başarısızlığını biliyordu. “Burada iki meslek altında yaşıyoruz,” dedi kızgın bir şekilde.

Neyin geleceğine dair göstergeler

İsrail’in mevcut söylemi, sadece 2000’lerin başındaki Savunma Kalkanı Operasyonu’na benzer bir şekilde Filistinlilere karşı şiddeti tırmandırma olasılığını değil, aynı zamanda İsrail’in Filistinlilere yönelik algısının paternalizmini de işaret ediyor.

FİLİSTİNLİ MİLİTANLAR, 24 TEMMUZ’DA İSRAİL GÜÇLERİ TARAFINDAN ÖLDÜRÜLEN MUHAMMED EL-AZİZİ VE ABDUL RAHMAN SOBH’UN 2 EYLÜL 2022’DE BATI ŞERİA’NIN NABLUS KENTİNDE DÜZENLENEN ANMA TÖRENİ SIRASINDA SİLAHLARINI TUTUYORLAR. (FOTOĞRAF: SHADİ JARAR’AH/APA IMAGES)

Lapid, İsrail’in Filistinlilerin geleceklerini inşa etmelerine yardım edeceğini söylemek için bir noktaya değindi. Açıklama, Filistinlilerin kendi kaderini tayin hakkı ve egemenliğinin paternalistik bir sömürgeci inkârı ile kuşatılmış durumda, çünkü Filistinlilerin silahsızlandırılmasının gerekliliğini vurguluyor.

Gerçekten de, Batı Şeria, İkinci İntifada’nın sona ermesinden bu yana Filistin Yönetimi altında askerden arındırıldıancak şimdi bunun sadece geçici olduğu anlaşılıyor. Areen el-Usud gibi gruplar halkın gücünü ve etkisini kazanmaya devam ettikçe, Filistin Yönetimi muhtemelen İsrail işgaline karşı kullanılan silahların yarın Filistin Yönetimi’nin aleyhine dönmemesini sağlamak için İsrail ile güvenlik koordinasyonunu artıracaktır.

Filistin halkının daha geniş bir kesimin ortaya çıkan bu silahlı direniş grupları etrafında toplanmayı seçip seçmeyeceği ve bu mevcut anı tam gelişmiş bir ayaklanmaya dönüştürüp dönüştürmeyeceği henüz belli değil. Ancak bu grupların sahip olduğu etkiler kesinlikle hissediliyor – hem sosyal medyada hem de sokakta.

Yerleşimcilerin genişlemesi ve Filistinlilerin hayatlarının, topraklarının ve kaynaklarının çalınması konusunda görünürde herhangi bir değişiklik olmadığından, Filistin’in mevcut gerçekliği zorunlu olarak yeni düşünce ve eylem biçimlerine yol açmıştır.

Filistinliler İsrail sömürgeciliğinin çizmesi altında kaldıkları sürece, direnmeye ve kolektif olarak “artık yok” diye bağırmalarına izin veren yeni alanlar açmaya devam edecekler.

Kaynak:mondoweiss.net


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir