Hakkari halkı “işgale hayır” dedi

HABERLER KÜRDİSTAN.
Spread the love

Haber Merkezi: Hakkari halkı ablukaya rağmen “Savaşa ve işgale hayır” şiarıyla yürüyüş düzenlendi. 

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Tevgera Jinên Azad (TJA), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP), öncülüğünde Colemêrg’in Gever ilçesinde “Savaşa ve İşgale Hayır” şiarıyla yürüyüş düzenledi. DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, HDP milletvekillerinin de katıldığı yürüyüşte polis basın açıklamasının yapılmasına engel olmaya çalıştı.

Cengiz Topel Caddesi’nde polis tarafından ablukaya alınan halk, Hakkari Valiliğinin 15 günde bir aldığı “eylem ve etkinlik” yasağını gerekçe gösterilerek engellenmek istendi. Bir süre sonra polis engeline tepki gösteren kitle, “Jin, jiyan,azadî” sloganıyla ablukayı kırarak, HDP Gever ilçe örgütü binasına doğru yürüyüşe geçti. Yapılan yürüyüş ilçe örgütü binası önünde son buldu.


Hakkari’den Yüksekova’ya yürüyüş için yola çıkan yüzlerce partili ise polisler tarafından Depin polis kontrol noktasında engellendi. Yapılan engelleme üzerine kitle burada bir açıklama yaptı. HDP Ağrı Milletvekili Abdullah Koç, kanuna aykırı olarak yıllardır kente “eylem ve etkinlik” yasaklarıyla halkın demokratik taleplerinin engellendiğini belirterek, “AKP-MHP iktidarı bu yasaklarla Türkiye’yi çıkmaza soktu. Bu uygulamaları kabul etmiyoruz. Anayasa iktidar tarafından rafa kaldırılmış durumda. Türkiye’de 40 yıldır savaş süreci yaşanıyor. Ancak bu savaşı süreci yaşanan sorunu çözmüyor. Dolayısıyla biz savaş değil barış istiyoruz. Bir barış sürecinin yaşanmasını istiyoruz” dedi.


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir