Cumartesi Anneleri Galatasaray Meydanına karanfil bıraktı 

HABER ARŞİVİ3
Spread the love

Haber Merkezi: Cumartesi Anneleri, 902’inci haftaki eylemlerini Kurban Bayramı dolayısıyla Galatasaray Meydanı’nda gerçekleştirerek meydana karanfil bıraktı.

Cumartesi Anneleri, gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin cezalandırılması talebiyle her hafta düzenledikleri eylemlerinin 902’inci haftasında Galatasaray Meydanı’nda gerçekleştirdi. Cumartesi Anneleri, Galatarasay Meydanına karanfil bıraktı. Eyleme çok sayıda Cumartesi anneleri/ insanları ve İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri katıldı.

‘Mezar ziyaret hakkımız elimizden alındı’

Polis ablukasına rağmen Galatasaray Meydanına karanfil bırakan Cumartesi anneleri/ insanları, “Galatasaray Meydanı bizim sevdiklerimizle buluşma mekanımız o nedenle meydan karanfillerimizi bıraktık. Bu meydan bize keyfi olarak yasak. Galatasaray hafıza mekanı buradan asla vazgeçmeyeceğiz. Sevdiklerimizi unutmadık unutturmayacağız. Sevdiklerimizin mezarını bulana kadar burada olacağız. Bugün bayram bizim mezar ziyaret hakkımız elimizden alındı” dedi.

Kitle karanfil bıraktıktan sonra İHD İstanbul Şubesi’ne kadar yürüyüş gerçekleştirdi.

Basın açıklaması

Ardından dijital medya üzerinden açıklama gerçekleştirilen açıklamada. Basın açıklamasını katledilen Özgür Gündem gazetesi muhabiri Ferhat Tepe’nin kardeşi Ayşe Tepe Okudu.

‘Galatasaray’ı kendimize mezar yeri yaptık’

Bayramlar ancak herkesi gökyüzü gibi kapsadığı zaman gerçek bayramların yaşanacağını söyleyen Ayşe, bu ülkede bayramların herkesi kapsamadığını belirtti. Ayşe, “Gözaltında kaybedilenlerin aileleri için bayramlar kalbe saplanan paslı bir hançere dönüşüyor. Geride kalanlar için ziyaret edilecek, başında dertleşip, dua okunabilecek, taşından teselli bulunacak bir mezarın yokluğu bayramlarda daha da derinden hissedilen bir boşluk yaratıyor. Bu nedenle 23 yıl boyunca yaslarını tutamadığımız evlatlarımızla ölümle yaşam arasındaki sınırın silindiği bir mekana dönüştürdüğümüz Galatasaray’da buluştuk. Antik çağlardan beri masum kanının işareti olan kırmızı karanfillerimizi Galatasaray’a bıraktık. Galatasaray’ı kendimize mezar yeri yaptık” dedi.

‘Mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz’

Galatasaray Meydanı’nın kendilerine yasaklandığını hatırlatan Ayşe, “Daha önce Cumartesi Anneleri’nin taleplerinin mutlaka karşılanması gereken yurttaşlar olarak gördüğünü ifade eden Cumhurbaşkanı, dört yıldır elimizdeki karanfillere, dilimizdeki meşru taleplerimize ağır polis şiddetini reva görüyor. Bayram vesilesiyle bir kez daha haykırıyoruz. Kayıplarımıza bir mezar sözümüzün gereğini yerine getirmekten asla geri durmayacağız. Bayramı mazlumlar için takvimdeki bir yazıdan ibaret hale getirenler bilsin ki, bayramların herkesi kapsadığı bir Türkiye mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz” diyerek mücadeleye devam edeceklerini dile getirdi.(JINNEWS)


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir