Gazeteci Hatice Şahin’e 6 yıl 3 ay hapis cezası 

HABER ARŞİVİ3
Spread the love

Haber Merkezi: Yeni Yaşam gazetesi çalışanı Hatice Şahin’e mahkeme 6 yıl 3 ay hapis cezası verdi.

Demokratik Toplum Kongresi’ne (DTK) yönelik başlatılan soruşturma kapsamında 18 Ekim 2018 tarihinde gözaltına alınıp serbest bırakılan Yeni Yaşam Gazetesi çalışanı Hatice Şahin hakkında “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla açılan davanın 8. duruşması Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya Şahin katılmazken avukatı Resul Temur hazır bulundu.

Savcılık mütalaasında, Şahin’in örgüt adına yurt içerisinde faaliyet yürüttüğü, örgüt yanlısı oluşumları koordine ettiği, her türlü eylem ve etkinliği organize ettiği öne sürdü. Savcılık, Şahin’in evine yaptığı baskında arama sonucu elde edilen dokümanların arasında DTK adına faaliyette bulunmak üzere İstanbul ve Diyarbakır arası uçuş gerçekleştirdiğini iddia etti. Savcılık, gizli tanık beyanları, uçuş bileti, fiziki takip tutanaklarını birlikte değerlendirildiğini kaydederek, “örgüt üyeliğinden” 15 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmasını istedi.

Avukat Resul Temur, savcılığın mütalaasını kabul etmediklerini ve dosya üzerinde “Firar” ve “Ezel” adlı iki gizli tanığın ifadelerinin olduğuna dikkat çekti. Temur, “Gizli tanığın beyanlarına vücut verebilmek adına emniyet tarafından bir operasyonda müvekkilim de gözaltına alınıyor. Yazı ve el yazmasından oluşan doküman olduğu iddia edilen belgeler dosya arasına alınmış olup müvekkilin örgüt üyeliğinden cezalandırılması isteniyor. Bölge adliye mahkemesi tarafından verilen iki adet emsal kararını mahkemeye sunuyoruz. Hem bu dosya hem de genel dosya kapsamında vurguladığımız şey gizli tanıkların beyanlarının bir bütün dosya arasına alınmasını talep ediyoruz. Bunu talep etmemizin nedeni kimler açısından nasıl beyanda bulunulduğunu tespit etmemiz içindir. Gizli tanık beyanında tamamı müvekkilimiz olan gazeteciler yönünden beyanda bulunulmuştur. Müvekkillerimiz yargılama sonucunda beraat etmişlerdir. Gizli tanık beyanının dosya arasına alınması yer, zaman gibi soyut olguların denetimi açısındandır” dedi.

Müvekkilinin gazeteci olduğunu söyleyen Temur, müvekkilinin iş yerine sanki ikamet adresiymiş gibi polisler tarafından operasyon yapıldığını ifade etti. İş yerinde ele geçirilen dokümanların “örgütsel” dokümanlar olarak değerlendirildiğine değinen Resul, “Örgütsel faaliyeti içerisinde iletişimi sağlamaya yarar ya da örgütsel talimatları, örgütsel faaliyetler ile ilgili olarak bölge adliye mahkemesi tarafından verilen kararları dosyaya sunacağız. Müvekkilimin DTK faaliyetleri kapsamında faaliyet yürüttüğü iddia edilmiştir. DTK bünyesinde yönetsel faaliyet yürüten koordinasyon sağlayan kişiler açısından cezalandırılma yönüne gidilmiştir. Bu iddiaların hepsi müvekkilim açısından tali yanlardır. Gizli tanık beyanı bunlarla somutlaştırılmaya çalışıldı. Bu iddialar bir araya gelmedi, gizli tanık beyanları tek başına kalmıştır. Tanık koruma kanununu 9. maddesi kapsamında değildir. Biz tüm bu hususlar gözetilerek müvekkilimin beraatına karar verilmesini talep ediyoruz” savunmasında bulundu.

Mahkeme heyeti verdiği kısa aranın ardından Hatice’nin “örgüt üyeliği” suçu işlediği gerekçesiyle 6 yıl 3 ay hapis cezası verdi. Ayrıca mahkeme Hatice hakkında uygulanan adli tedbir kontrolünün devamına karar verdi.


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir