Mersin belediye işçisi 3 kişi tutuklandı

HABER ARŞİVİ3
Spread the love

Haber Merkezi: Mersin Büyük Şehir Belediyesi çalışanı 10 işçi sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı’nın adli kontrol şartıyla serbest bırakılmalarına itiraz etmesi sonucu  M.E.İ., D.B. ve S.M. isimli Mersin Büyükşehir Belediyesi çalışanları tutuklandı. Tutuklama gerekçesi olarak “örgüt propagandası yapmak” iddiasına konu olan sanal medya paylaşımları gösterildi.

MHP Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz’un hedef göstermesinin ardından Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nde çalışan 10 kişi hakkında sanal medya paylaşımlarını gerekçe göstererek, “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla soruşturma açıp, gözaltı kararı aldı. Karar doğrultusunda 15 Eylül’de yapılan ev baskınlarında A.K., F.E., D.B., M.E.İ., K.B ve isimleri öğrenilemeyen 2 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan 8 kişi hakkında emniyette sanal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek, “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla işlem yapıldı.

SORGUDA NASIL İŞE ALINDIKLARI SORULMUŞTU

17 Eylül’de Mersin 4’üncü Sulh Ceza Hakimliği’nde ifadeleri alınan 8 kişi adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 8 kişinin sanal medya hesaplarında yaptıkları paylaşımlarda “Örgüt propagandası” yapıldığı iddia edilirken, 8 kişiye şu sorular yöneltildi: “Halen nerede ve ne şekilde görev yapmaktasınız? İşe alımınız ne şekilde gerçekleşti? İşe alımınızı sağlayan referans ya da katkı sağlayan kişiler kimlerdir?”

Savcılık, adli kontrol şartıyla serbest bırakılan M.E.İ., D.B. ve S.M. için üst mahkemeye tutuklanmalarına dair itirazda bulundu. İtirazı kabul eden mahkeme M.E.İ., D.B. ve S.M. hakkında tutuklama kararı çıkardı. Karar doğrultusunda gözaltına alınan M.E.İ., D.B. ve S.M. çıkarıldıkları Mersin 1’inci Asliye Mahkemesi’nce “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla tutuklandı. (MA)


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir