Hrant Dink, katledilişinin 16. yılında anıldı

HABERLER
Spread the love

Haber Merkezi: Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, katledilişinin 16. yılında katledildiği yerde anıldı. 

Hrant Dink’in, katledilişinin 16. yıldönümünde Agos Gazetesi’nin eski çalışma ofisinin bulunduğu Sebat Apartmanı önünde anma etkinliği düzenlendi. Anmaya yüzlerce kişi katıldı. Anmada sık sık “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz”, “Hepimiz hrantız hepimiz Ermeniyiz”, “Katilleri koruyan cinayete ortaktır” sloganları attıldı.  

Anmada ilk söz alan Bülent Aydın şunları söyledi:

“O gün doğanlar bugün buradalar. Senin vicdanında tüm farklıların bir arada bulunabileceğini gördük. Seninleyiz ahparig inadın, umudun cesaretin bizimle…

“Bu davayı yeniden bitirmek istiyorlar. Yine buradan haykıralım ‘biz bitti demeden bu dava bitmez.’ Hrant’ın arkadaşları için bu meydan aynı zamanda 16 yıldır adaletin meydanı oldu.”

Aydın’ın konuşmasından sonra 14. Uluslararası Hrant Dink ödülünü alan insan hakları aktivisti Shaharzad Akbar’ın mesajı okundu. Mesajı Feride Eralp okudu.

Mesajda şu ifadeler yer alıyor:

“Hrant Dink hayatı ve çalışmaları dünyanın her yerinde aktivistlere ilham kaynağı oluyor. Bu vesileyle İran ve Afganistan’da kadınların verdikleri mücadeleye dikkat çekmek istiyorum. Afganistanlı kadınlar diri diri toprağa gömüldüklerini hissediyorlar fakat buna rağmen Taliban’a karşı mücadele ediyorlar. Mücadeleci kadınlar gizlice faaliyet gerçekleştiriyorlar ama pes etmiyorlar. Hrant Dink’in mirasını dayanışmayla taçlandıralım.”

Ardından Gezi Parkı Davası’ndan tutuklu sinemacı Çiğdem Mater’in mesajını Bircan Yorulmaz okudu:

“Son iki yıldır sizlerler beraber olamadım, ama biliyorum ben ve benim gibi o meydanda olamayan tüm arkadaşların sesi o meydanda yankılandı. Özgürlükleri elinden alınan tüm Hrant’ın arkadaşlarıyla Selahattin, Osman, Gültan, Sebahat ile o meydanda olacağız, ‘Buradayız ahparig’ diyeceğiz.”

Çiğdem Mater’in mesajının ardından alandan “Gezi tutsakları onurumuzdur” sloganı atıldı.

Yeniden söz alan Bülent Aydın Tahir Elçi’yi andı ve “Tahir Elçi de tıpkı Hrant gibi bir barış güverciniydi” dedi.

Öldürüldüğü saat olan 15.00’te Hrant Dink’in sesi alanda yükseldi: “Biz Ermenilerin bu topraklarda gözümüz var. Var, çünkü kökümüz burada. Ama merak etmeyin bu toprakları alıp gitmek için değil, bu toprakların gidip dibine girmek için.”

Bianet’in aktardığına göre,16. yılın anma konuşmasını yönetmen Emin Alper yaptı. Alper şunları söyledi:

“Yine içimiz buruk, katilleri yaratan karanlığın hiç dağılmadığını hatta karanlığın daha da koyulaştığını görüyoruz. 16 yıldır arkadaşımız bu kaldırımda yatıyor.

“İnsanlığın hikâyesini değiştirmek zorundayız, çünkü biz Hrant’a söz verdik. Sömürüye ayrımcılığa dayanan bu sistemi biz yaratmadık ama bunu değiştirebiliriz.

“Hrant’a verdiğimiz sözü hatırlamak için buradayız. Tarih yazan kalemleri katillerin ellerinden almak için buradayız.”

Anma Emin Alper’in konuşmasının ardından “Sarı Gelin” türküsüyle sona erdi.


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir