İran’da eylemler 83 gündür devam ediyor

HABERLER KÜRDİSTAN.
Spread the love

Haber Merkezi: İran’da Jîna Emînî’nin katledilmesi sonrası başlayan eylemler 83’üncü gününde. “jin, jiyan, azadî’ sloganı eşliğinde sokakları dolduran kitleler yürüyüşler düzenliyor.

Rojhilat (Doğu Kürdistan) ve İran’da ‘Jin, Jiyan, Azadî’ isyanı 87’üncü gününde devam ediyor. Dün Sine’de Teknik Eğitim Okulundan onlarca kadın öğrenci sokaklara çıkarak ‘Jin, Jiyan, Azadî’ sloganı eşliğinde yürüyüş yaptı. Elde edilen bilgilere göre İran güçleri yürüyüş yapan öğrencilere saldırdı. Saldırı sonucunda çok sayıda kişinin yaralandığı belirtildi.

Ayrıca Sine’de bir grup eylemci toplanarak Humen Abdullah için evinin önünde anma töreni düzenledi. Şino kentinde eylemler sırasında gözaltına alınan Ferhat ve Ferzad Taha Zade isimli iki kardeşin mahkeme tarafından idam cezasına çarptırıldığı ifade edildi.

Tahran, İsfahan ve İran’ın daha birçok kentinde yurttaşlar sokaklara çıkarak sessiz yürüyüşler yaptı. İran rejim güçleri halka saldırdı. Birçok üniversitede öğrencilerin boykot eylemi devam ediyor. Öğrenciler dün de birçok etkinlik düzenledi.


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir