İstiklal Caddesi’nde bombalı saldırı: 6 kişi yaşamını yitirdi, 81 kişi yaralandı

HABERLER
Spread the love

16.20 sıralarında İstiklal Caddesi’nde büyük bir patlama meydana geldi. Patlama sonucu resmi açıklamalara göre 6 kişi yaşamını yitirdi, 81 kişi de yaralanı. RTÜK patlama ile ilgili yayın yasağı getirdi

İstiklal Caddesi’nde 16.20 sıralarında büyük bir patlama meydana geldi. Patlama üzerine bölgeye çok sayıda itfaiye, polis ve sağlık ekibi gönderildi. Patlama sonucu İstanbul Valisi Ali Yerlikaya tarafından yapılan ilk açıklamada göre 4 kişinin yaşamını yitirip 38 kişinin yaralandığı belirtilmişti. Tayyip Erdoğan 18.15’te yaptığı açıklamada 6 kişinin öldüğünü 53 kişinin de yaralandığını açıkladı. İlerleyen saatlerde yaralı sayısının 81 olduğu ve bunlarından ikisinin durumunun ağır olduğu açıklandı.

Hier klicken, um den Inhalt von Twitter anzuzeigen.
Learn more in Twitter’s privacy policy.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya konu ile ilgili olarak sosyal medya hesabından yayımladığı ilk açıklamada “Bugün saat 16.20 sıralarında Beyoğlu ilçemiz, Taksim İstiklal Caddesi’nde bir patlama meydana gelmiştir. Olay yerine emniyet, sağlık, itfaiye ve AFAD ekiplerimiz sevk edilmiştir. Can kaybı ve yaralılarımız bulunmaktadır” derken, RTÜK de patlama ile ilgili olarak yayın yasağı getirildiğini duyurdu.
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) sosyal medyada yayılan içeriklerin engellenmesi gerekçesiyle bant daraltmaya gittiğini duyurdu. Bu nedenle pek çok sosyal medya mecrası Türkiyeli kullanıcılar açısından erişilebilir olmaktan çıktı.
Erdoğan’dan açıklama
Bali’de düzenlenecek 17. G20 Liderler Zirvesi’ne katılmak üzere yola çıkmadan önce bir basın toplantısı düzenleyen Tayyip Erdoğan, patlamada 6 kişinin yaralandığını, 53 kişinin de yaşamını yitirdiğini belirtti.
Erdoğan açıklamasında “Valimin bize aktardığı bilgi, burada bir terör kokusu var ve şu an itibariyle ki oradaki kaçışmalar vs. filan ve bir kadının bu işte rol oynadığı noktasında ilk tespitler. Kamera incelemeleri devam ediyor” diye konuştu.
Soruşturma başlatıldı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, patlama ile ilgili soruşturma başlattı. Beş savcı görevlendirilirken başsavcılıktan yapılan açıklamada şöyle denildi:
“Bugün İstiklal Caddesi meydanında gelen patlama nedeniyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından soruşturma başlatılmış olup 5 Cumhuriyet Savcısı görevlendirilmiştir.
Ayrıca İstanbul Sulh Ceza Hakimliği tarafından patlama olayı ile ilgili görsel ve işitsel tüm haber ve sosyal paylaşım sitelerine yönelik yayın yasağı kararı verilmiştir.”
Kaynak:sendika.org

Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir