İzmir Barosu önünde açıklama yapmak isteyen LGBTİ+lara polis saldırdı

HABERLER
Spread the love

Haber Merkezi: Ege Üniversitesi öğrencileri tarafından yapılmak istenen 2. Onur Pikniğinin, faşist-gerici güruhlarca tehdit edilmesi üzerine ertelendiği duyurulmuştu.

Onur Pikniği ekibi bunun üzerine İzmir Barosu önünde basın açıklaması yapmak istedi. İzmir Barosu önünde toplanan ve basın açıklaması yapmak isteyen LGBTİ+’lara polis biber gazı ile saldırdı.

Üniversiteli LGBTİ+’lar polis saldırısına rağmen İzmir Barosu önünde basın açıklamasını yaptı.

Basın açıklamasında “Biz LGBTİQ+’lar olarak işte, okulda, mecliste, kampüste, sokakta ve yaşamın her alanında vardık, varız, var olmaya devam edeceğiz” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, Erdoğan’ın seçim sonuçları daha kesinleşmeden yapılan zafer konuşmasında ilk iş olarak LGBTİQ+’ları hedef göstermeye daha da yüksek bir perdeden devam ettiği belirtildi.

Açıklamanın devamında ise;

“Vatan Partisi’nin gençlik yapılanması olan TGB, TÜGVA, Yeniden Refah Partisi, Büyük Aile Platformu, BİRCONFED genel başkanı ve cihatçı ve faşist çeteler tarafından sosyal medya üzerinden açık bir şekilde saldırıya uğrayacağımıza dair tehdit edildik. Bunun üzerine, bize ve pikniğimize gelebilecek herhangi bir zararı önlemeye yönelik tüm Ege Üniversitesi bileşenlerini sorumluluk almaya davet ettik. Bilimsel bir kurum olan ve Türkiye’nin en büyük üniversitelerinden birisi olan Ege Üniversitesi, hukuk dışı olan bu hedef göstermelerle ilgili tek bir açıklama dahi yapmadı ve bizim güvenliğimizi sağlamak için hiçbir önlem almadı. Ardından Ege Üniversitesi rektörlüğünün pikniği yapmamıza izin vermeyeceğini öğrendik.”

Polislerin ise faşistlerle iş birliği yaptığına dikkat çekilen açıklamada, “Varoluşlarımıza ve hayatlarımıza sapkınlık, ABD propogandası diyerek kriminalize edemezler. Biz LGBTİQ+’lar olarak işte, okulda, mecliste, kampüste, sokakta ve yaşamın her alanında vardık, varız, var olmaya devam edeceğiz! Nefrete inat yaşasın hayat!” denildi.


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir