KCDP: 2022’de 334 kadın katledildi!

HABERLER KADIN
Spread the love

Haber Merkezi: Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, 2022 yılı kadın cinayetleri (2022 Yıllık Veri Raporu) raporunu açıkladı. Buna göre 2022 yılında 334 kadın erkekler tarafından katledildi, 245 kadın da şüpheli şekilde yaşamını yitirdi. 

2022 yılı raporunda, 2008 yılından bu yana kadın cinayetlerinin azaldığı tek senenin İstanbul Sözleşmesi’ne imza atıldığı 2011 yılı olduğu belirtilerek, kadın cinayetlerinde yaşanan artışa dikkat çekildi. Raporda, “İstanbul Sözleşmesi hakkında tartışmalar başladığından bu yana kadın cinayetleri ve şüpheli ölümlerde artış yaşandı. İstanbul Sözleşmesiz geçirdiğimiz bu yılda da kadın cinayetleri ve şüpheli kadın ölümlerinde büyük bir artış gerçekleşti” ifadeleri yer aldı.

Tedbir kararına rağmen korunmayan kadınlar

Rapora göre, kadınların yüzde 46’sı evli olduğu erkek, yüzde 10’u birlikte olduğu erkek, yüzde 8’i ise eskiden birlikte olduğu erkek tarafından katledildi.

Rapordan çıkan önemli sonuçlara göre, 2022 yılında 23 kadın katledildiği anda fail hakkında tedbir kararları olmasına rağmen korunmadı. Katledildiğinde tedbir kararı olan kadınların yüzde 50’si boşanma aşamasında olduğu erkekler tarafından öldürüldü. Kadınların korunmak için yetkililere başvurduğunda bile yeterli koruma alamadıklarının vurgulandığı raporda, ihmallerin kadınların hayatına mal olduğun altı çizildi: “Tedbir kararlarını ihlal eden faillere gerekli işlemleri yapmayanların, bu kararları sadece bir kağıt parçasından ibaret sayanların ihmalleri yıl boyunca kadınların hayatına mal oldu.”

Faillerin yüzde 14’ünün adli sicil kaydı vardı

Raporda, eldeki verilere göre 2022’de yaşanan kadın cinayetlerinden yüzde 14’ünde faillerin adli sicil kayıtlarının bulunduğu belirtilerek, geçen yıl bu oranının yüzde 9 olduğu hatırlatıldı.

Ayrıca adli sicil kaydı olan faillerin yüzde 60’ının kadınları ateşli silahlarla katledildiği kaydedildi. Bu verilerin “adli sistemde cinsiyetçi tutumların varlığını, kadınların haklarının ve güvenliklerinin önemsenmediğini” gösterdiği, adli kaydı olan kişilerin bile ateşli silahlara ulaşabildiği ifade edildi.

Kadınların yüzde 41’inin kendi hayatına dair kararlar aldığı bahanesiyle, yüzde 5’inin ise ekonomik bahanelerle katledildiği tespit edildi. Yüzde 54’ünün bahanesi ise tespit edilemedi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, intihar veya doğal ölüm gibi sunulan şüpheli kadın ölümlerinin de aydınlatılmasını talep etti.


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir