Madencilerden kültür sanat camiasına çağrı: Madencilerden yana olun!

EMEK HABERLER
Spread the love

Haber Merkezi: Balıkesir Balya’da bulunan Eczacıbaşı Esan Madencilik’te 243 işçi, ‘küçülme’ gerekçesiyle 4 Aralık Dünya Madenciler Günü’nde işten çıkarıldı. Madenciler işe geri alınma talebiyle maden sahası önünde oturma eylemine başladı.

Bağımsız Maden-İş sendikası kültürişe geri alınma talebiyle sanat camiasına dönük yaptığı çağrıda, “Sadece öldüğümüzde değil, direndiğimizde de madenciye sahip çıkmanızı talep ediyoruz” dedi. Madenciler, Eczacıbaşı Grubu’nun madencinin hakkını gasp ederek kültürlü gözükmeye çalıştığını, buna karşı tüm duyarlı kesimleri şirketi protesto etmeye davet etti.

Bagımsız Maden-İş sendikasının çağrı metninde şu ifadelere yer verildi:

“Bu mesajı size Balya’daki madenin önünden yazıyoruz. Madenciler ve sendika yetkililerimiz, bugün itibariyle geceli gündüzlü madenin kapısında bekleme kararı almıştır. Hava soğuk ama dışarıda bizi ve çocuklarımızı açlık bekliyor. Hava soğuk ama birliğimiz ve dayanışmamız bizi güçlü tutuyor. Dayanışmadan bahsetmişken sevgili sanat insanları, tiyatrocular, film yazarları, senaristler, oyuncular, gazeteciler, Türkiye’nin sanat ve kültür üreticileri; Eczacıbaşı 243 arkadaşımızın ceplerinden çalınanlarla sizi finanse ediyor. Madenci çocuklarının haklarından çalarak kültür taşıyıcısı ve koruyucusu bir sermaye grubu imajı veriyor. Bu vicdansızlıktır, ahlaka uymaz. Hiçbir değere uymaz. İşçinin kıdemine, ihbarına çökerek işçinin sendikalaşma hakkını gasp ederek kültürlü gözükmeye çalışıyor Eczacıbaşı Grubu. Sendikamız en başından itibaren diyalogla çözüm istiyor. Esan yetkilisine de görüşme talebimizi ilettik. Yoksa kapısından hiçbir güç bizi ayıramaz. Sevgili sanat kültür basın camiası sizden ricamız, Eczacıbaşı’nı sıkıştırın. Madencilerin tarafında durun, onların seslerini yaygınlaştırın. Eczacıbaşı’nın iki yüzlü davranmaması gerektiğini haykırın, bir destek tweeti atın. Eczacıbaşı yöneticilerini arayın, bu durumu sorun. Vaktiniz olursa maden önüne gelin sıcak çayımızdan için. Sadece öldüğümüzde değil, direndiğimizde de madenciye sahip çıkmanızı talep ediyoruz.”


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir