Mata Otomotiv üretimi durdurdu, işçilerine tazminatsız işten çıkarılma bildirimi

EMEK HABERLER
Spread the love

Haber Merkezi: İstanbul Tuzla’da Mata fabrikasında ek zam ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi talepleriyle direnişe başlayan Mata Otomotiv işçileri işten atma saldırısı karşısında direnmeye devam ediyor.

Mata işçilerine tazminatsız işten atma bildirimi gönderildi. Birleşik Metal-İş Sendikası’nın çağrısı ile bir araya gelen işçiler işten atmalara tepki gösterip mücadeleye devam edeceklerini ifade etti.

Direniş serbest bölge önünde

Mata kapitalistinin fabrikayı işçilere kapatması üzerine, 8. günün sabahında Mata işçileri serbest bölge kapısında bir araya geldi.

Birleşik Metal İş İstanbul 1 Nolu Şube Başkanı Özcan Atmaca burada yaptığı konuşmada şunları dedi:

“Fabrikayı kapattıklarını ve yurt dışına iş yapacaklarını söylüyorlar. Arkadaşlarmızı korkutmaya çalıştılar ancak kimse bizi oyuna getiremez. Onlar istediği kadar tehdit mesajı atsın Mata işçisi dün salonda cevabını verdi. Yurt dışında iş yapacaklarını söylüyorlar ama bizim maruz kaldığımız karbona yurt dışında izin vermezler. Biz de dedik ki ya kapatacaksın ya hep beraber bizi içeri alacaksın. Cellat gibi başımızda bekliyorlar. Biz bu şekilde çalışmak istemiyoruz. Biz huzurlu ve sağ duyulu bir ortamda çalışmak istiyoruz. Bizim emeğimizi görecekler. Tüm metal sektörü bunu yaparken Mata da bunu yapacak!”

Birleşik Metal İş Genel Sekreteri Özkan Atar da şunları dedi:

“İşçiler bir araya gelip üretimden gelen güçlerini kullandıkları kendi güçlerini ortaya koydukları zaman kolaylıkla hak elde ederlerse gelecekte de sürekli olarak talep ederler diye korkuyor patronlar. Kârlarından fedakarlık yapmak zorunda kalırlar. İşte karşımızda direnmelerinin sebebi bu. Onlar bizim hakkımızı verecekler orayı geçtik sayalım. Ancak patronlar bizim canımızı yakmak ve gelecekte hak talep etmememizi sağlamak istiyorlar. Bizim bu baskılara karşı refah seviyemizi yükseltecek hakları elde etmemiz gerekiyor. Davamız ekmek davasıdır. Önümüzdeki dönemde seçim var memlekette. Bu ülkeyi yönetmeye talip olanların başta ülkeyi yöneten siyasi iktidar olmak üzere bu ülkede metal işçilerinin, Mata işçilerinin uğradığı zulmü görmek zorundalar. Bu yaraya parmak basmak zorundalar. Bu mücadele her gün büyüyerek gelişerek devam edecek.”

İşçilerin serbest bölge önünde direnişi sürüyor.

(Kızıl Bayrak)


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir