30 yıllık tutsak Mizgin Aydın tahliye oldu

HABER ARŞİVİ3 MÜCADELE TUTSAKLAR2
Spread the love

Haber Merkezi: Gebze Kadın Kapalı Hapishanesi’nde Mizgin Aydın 30 yıllık tutsaklığın ardından infazının bitmesiyle tahliye oldu. 1992 yılında henüz 19 yaşındayken Diyarbakır’da Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde (DGM) yargılanan Aydın, “Örgüt üyesi” olduğu iddiası ile 30 yıl hapis cezasına mahkûm edilmişti.

Sırasıyla Batman, Sivas, Mardin, Elbistan, Bingöl ve son olarak Gebze Kadın Kapalı Cezaevi’nde kalan Aydın, bu süre zarfında çok sayıda açlık grevlerine de katıldı. Yüksek tansiyon, böbrek rahatsızlığı, guatr ameliyatı geçiren Aydın, şu anda da meme kanseri tedavisi görüyor.

Aydın’ı hapishane önünde ailesinin yanı sıra Marmara Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Dayanışma Derneği (MATUHAY-DER) yöneticileri, Barış Anneleri İnisiyatifi üyeleri ve İstanbul’da tutsaklar için Adalet Nöbeti tutan tutsak yakınları karşıladı.

Sözlerine özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenlere anarak başlayan Aydın “Tek bir arkadaşımız dahi cezaevinde olduğu sürece özgürlük, özgürlük değildir. Cezaevinde olan tüm arkadaşlarımız tahliye edilmeli” dedi.


Spread the love

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir